Jak można zinterpretować szerzej opis wyniku badania CT klatki piersiowej? Czy w przedstawionej sytuacji są powody do niepokoju? Co czynić dalej?

Rok temu miałem usunięty guz z prawej nerki. Wczoraj odebrałem wynik badania CT klatki piersiowej, po wcześniejszym badaniu rtg. W opisie (poza pozytywnymi informacjami typu: prawidłowy obraz śródpiersia) jest zapis: "W przednio-bocznym odcinku 3 lewego żebra jest silnie wysycone zwapnienie o średnicy 5 mm - obraz odpowiada zmianie łagodnej (tzw. wyspa kostna)". Trochę mnie to niepokoi. Ponad rok temu w badaniu USG stwierdzono "naczynio-mięśniako-tłuszczak", a okazało się (po badaniu histopatologicznym), że jest to aktywny nowotwór.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W trakcie interpretowania wyniku badania tomografii komputerowej lekarz radiolog posługuje się pewnymi kryteriami służącymi ocenie potencjalnej złośliwości zmiany. Obraz zmiany wykrytej w płucu wskazuje na jej łagodny charakter, jednak tylko ewentualna biopsja zmiany mogłaby dać pewne rozpoznanie - tak jak w przypadku wszystkich zmian podejrzanych o charakter nowotworowy. Zmiany przerzutowe raka nerki zazwyczaj dają inny obraz (okrągłych cieni), częściej jako zmiany mnogie. Pojedyńcza, uwapniona zmiana, przemawia bardziej za jej łagodnym charakterem. Polecam zaufać swojemu lekarzowi onkologowi. Być może zleci on dalszą obserwację nowo wykrytej zmiany w płucu, wykonanie w najbliższym czasie powtórnego badania w celu oceny ewentualnej dynamiki wzrostu. Proszę być dobrej myśli, najpewniej nie jest to nic groźnego. Rozumiem też Pana obawy w związku z wątpliwościami dotyczącymi poprzedniego rozpoznania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.