Jak nazywa się objaw, który charakteryzuje się całkowitym zniesieniem woli pacjenta i czy zawsze świadczy on o schizofrenii?

Dzień dobry. Jak nazywa się objaw, który charakteryzuje się całkowitym zniesieniem woli pacjenta i czy zawsze świadczy on o schizofrenii? U mnie to wystąpiło razem z pobudzeniem, derealizacją, depersonalizacją, omamami czuciowymi, lękiem i ograniczonym krytycyzmem. Czy to mógł być epizod schizofrenii? W tym stanie godziny mi się zupełnie poprzestawiały i żyłem w swoim świecie. Straszny stan! Pozdrawiam.

Witam Pana. Bardzo trudno jest rzetelnie odpowiedzieć na Pana pytanie. Jeśli chodzi o brak woli prawdopodobnie chodzi Panu o abulię czyli chorobowy niedostatek woli. Nie jest on obecny tylko i wyłącznie w schizofrenii, może również wystąpić np. w depresji.
Schizofrenia jest chorobą, którą diagnozujemy nie tylko w oparciu o objawy, ale również o kryterium czasu trwania tychże objawów. Nie pisał Pan nic o czasie trwania objawów. W związku z tym najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który rzetelnie w oparciu o szersze informacje udzieli Panu odpowiedzi na Pana pytania. Jak Pan sam powiedział był to "straszny stan" w związku z tym wymaga opieki psychiatrycznej oraz znalezienia lekarza psychiatry do którego będzie Pan miał zaufanie i u którego na wizycie rozwieje Pan wszystkie wątpliwości. Pozdrawiam.