Jak ocenić ten wynik badania po gastroskopii?

Proszę o interpretację wyników histopatologicznych z gastroskopii. Fragmenty błony śluzowej części przedodzwiernikowej i trzonu zaladka.w blaszce właściwej przewlekły aktywny naciek zapalny.na powierzchni bakterie spiralne.nie stwierdzono metaplazji typu jelitowego wniosek.chronic active nonateophic h .pylori gastritis

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan badania profilaktyczne jamy brzusznej, w tym gastroskopię. Badanie to jest bardzo ważną profilaktyką w kierunku wykrycia wielu istotnych chorób przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Nie napisał Pan, w jakim celu było wykonywane badanie, a także, czy występują pewne niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Biorąc pod uwagę wynik Pana badania, można by stwierdzić, ze wystąpiła pewna zmiana zapalna błony śluzowej żołądka oraz potwierdzono obecność bytowania bakterii H.pylori. Jest to patogen odpowiedzialny za niektóre choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, czy zapalenie błony śluzowej żołądka.

W tym wypadku, zalecamy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem, aby zdecydował o dalszym postępowaniu oraz leczeniu. Prawdopodobnie zostanie Panu wdrożona kuracja, aby pozbyć się tej bakterii. Eradykacja H.pylorii polega na stosowaniu w pewnym określonym czasie, leków przeciwbakteryjnych oraz osłonowych. Specjalista dobiera właściwą kurację, która może być powtarzana we wskazanych odstępach czasowych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została ujęta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.