Jak ocenić ten wynik biocenozy pochwy u 29-latki?

Witam, Proszę o interpretację wyniku. Wizytę mam dopiero za miesiąc. Rodzaj badania: biocenoza pochwy Leukocyty 3-6 wpw Lactobacillus spp. liczny Clue-cells brak Ziarenkowce G brak Pałeczki G- brak Pałeczki G /G- brak Grzyby drożdżopodobne nie znalezionio

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badanie czystości pochwy. To istotne badanie w kierunku oceny flory bakteryjnej pochwy oraz ewentualnych infekcji intymnych. Diagnostyka ta pozwala wskazać na źródło stanu zapalnego, z jaką dokładnie bakterią mamy do czynienia.

Analizując Pani wynik biocenozy, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie występuje nic niepokojącego. Taki wynik nie świadczy ani o stanie zapalnym, ani toczącej się infekcji.

Natomiast liczne bakterie Lactobacillus spp. wskazywać mogą na kolonizację tej dobrej bakterii w nabłonku pochwy. Pełnią one bardzo ważną funkcję poprzez ochronę przed patogennymi szczepami. Dodatkowo pałeczki kwasu mlekowego umożliwiają rozkład glikogenu, zakwaszając przy tym środowisko pochwy.

W razie wszelkich wątpliwości jednak zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista po przeanalizowaniu wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/bakterie-probiotyczne

https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-stopnia-czystosci-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.