Jak pokonać nałóg palenia papierosów?

Witam ,jestem palaczke od ponad 20 lat,usiłuje sama pokonac nalóg ,ale mi się nie udaje ,bardzo chce przestac palic mam 55 lat i troszke choruje ,czytalam duzo na temat hipnozy ,ale bardzo się jej boje ,moze to mit sprawil ,ze czasami strach jest silniejszy od rzeczywistosci pokonania tą metoda mojego nałogu,wiele ludzi twierdzi ,ze hipnoza miesza ludzią w głowie ,a z drugiej strony ,kiedy czytam w internecie rózne artykuly ,metodzie hipnozy ,mam mieszane uczucia ,pozdrawiam Danuta

Witam,

Hipnoza jest skuteczna pod warunkiem, że prowadzi ją najwyższej klasy profesjonalista. Jeśli jednak ma Pani obawy, dobre skutki przynosi także terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez terapeutę.
Oczywiście samodzielnie można wspomóc się dostępnymi na rynku środkami i założyć dziennik, w którym będzie się notować każdy zapalony papieros czy też chęć na niego oraz kontekst sytuacyjno-emocjonalny, z którym się to wiąże.

Pozdrawiam

Zerwanie z nałogiem palenia może być bardzo trudne, gdyż nikotyna jest jedną z silniej uzależniających substancji. Wykazano, że próby samodzielnego rzucania palenia są zdecydowanie mniej skuteczne, niż próby podejmowane ze wsparciem o sprawdzonej skuteczności. Wymienia się tu terapię poznawczo-behawioralną, techniki motywacyjne, leki zmniejszające głód nikotynowy oraz preparaty suplementujące nikotynę (np. plastry). Według części badań optymalną skuteczność zapewnia połączenie metod. W specjalistycznym piśmiennictwie nie spotyka się badań na temat skuteczności hipnozy, zatem realna przydatność tej metody nie jest znana.