Jak pomóc osobie bliskiej, chorej na schizofrenię paranoidalną?

Dzień dobry. Osoba z mojej rodziny choruje psychicznie - ma zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną. Dwukrotnie przymusowo trafiła fo szpitala psychiatrycznego, za pierwszym razem uciekła. Stosowała przemoc psychiczną i fizyczną przed przyjęciem do szpitala, obecnie, dwa lata po wyjściu ze szpitala, znęca się psychicznie nad członkami rodziny, na razie bez rękoczynów. Początkowo po wyjściu ze szpitala chodziła do psychiatry, brała zastrzyli oraz leki, teraz nie oraz reaguje agresją na jakiekolwiek pytania dotyczące wizyty u psychiatry, zaprzeczając że choruje psychicznie. Coraz częściej wracają napady śmiechu, nawet w nieodpowiednich sytuacjach, bardzo duże obżarstwo i zaprzeczanie na temat jedzenia oraz fałszywa pobożność. Jak jako rodzina mamy się zachować w takiej sytuacji?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry, opieka nad bliską osobą zmagającą się z schizofrenią paranoidalną może być niezmiernie trudna i obciążająca dla całej rodziny. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia zarówno dla chorego, jak i dla siebie.

W pierwszej kolejności, jeśli istnieje obawa o bezpieczeństwo jakiejkolwiek osoby z otoczenia, niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań. Może to oznaczać konieczność skontaktowania się z odpowiednimi służbami medycznymi lub nawet prawno-porządkowymi, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zaangażowanym.

Należy też pamiętać, że schizofrenia jest chorobą, która wymaga stałego leczenia farmakologicznego i wsparcia terapeutycznego. Dlatego zachęcam do skonsultowania się z lekarzem psychiatrą, który może doradzić, jak najlepiej podejść do sytuacji i jak przekonać osobę chorą do kontynuacji leczenia. Istnieją strategie komunikacji i podejścia, które mogą być pomocne w takich sytuacjach.

Być może pomocna okaże się też współpraca z organizacjami oferującymi wsparcie dla rodzin osób chorych psychicznie – mogą one oferować poradnictwo, grupy wsparcia, a także praktyczne informacje na temat dostępnych form pomocy.

Opieka nad osobą chorą psychicznie może być wyczerpująca emocjonalnie, dlatego ważne jest, aby również Państwo mieli dostęp do wsparcia psychologicznego. Pamiętajcie, że dbanie o własne zdrowie i granice jest równie ważne, co troska o osobę chorą.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.