Jak poprosić ginekologa o tabletki antykoncepcyjne?

Byłam już raz na wizycie, ale nie wypadało mi tak od razu prosić o tabletki antykoncepcyjne. Mam 19 lat i chciałabym zacząć je brać, więc chciałabym jakąś radę odnośnie, jak powinno się o nie prosić, i czy będę musiała robić jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Chęć stosowania skutecznej ochrony przed nieplanowaną ciążą nie jest niczym zdrożnym. Wręcz przeciwnie - świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności. Nie rozumiem zatem czemu uważa Pani, że prośba o tabletki na pierwszej wizycie jest niestosowna... Jest jak najbardziej stosowna!

Proszę po prostu powiedzieć, co Panią sprowadza do lekarza. Lekarz najprawdopodobniej spyta, z jakich powodów chce Pani przyjmować tabletki (czy chodzi o zabezpieczenie przed ciążą czy np. o uregulowanie okresu itp.), następnie zada dodatkowe pytania o Pani zdrowie i historię zdrowotną rodziny, a potem powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne. Nie ma potrzeby zlecania dodatkowych badań, chyba że w rozmowie z Panią wynikną jakieś nieścisłości lub coś lekarza zaniepokoi.