Jak postępować przy tej chorobie tarczycy?

Mam 33 lata. Od 4 lat jestem pod opieką endokrynologa (dalej endokrynolog "Z"). W ciąży (2017 rok) miałam zrobione pierwsze USG tarczycy (ze względu na przypadek usunięcia tarczycy z guzami w rodzinie) z następującymi wynikami: Wymiary: Płat prawy 15x20x65mm, płat lewy 15x21x64mm. W płacie prawym 2 niejednorodne nieco obszary o śred.4,3mm i 4,3mm - najprawdopodobniej zaburzenie echostruktury miąższu, do różnicowana ze słabo wyodrębniającymi się zmianami ogniskowymi. W płacie lewym w 1/3 części dolnej przycieśniowo bardzo słabo wyodrębniający się niejednorodny obszar/zmiana ogniskowa? o wym. 20x8x12mm. Wyniki badań krwi (TSH, ATG, ATPO) zawsze wychodziły prawidłowo. USG tarczycy miałam robione co 0,5 roku i brałam Euthyrox N25 1 tabl. dziennie. Do czerwca 2020 nieco hipoechogeniczne ogniska zmniejszały się/zanikały (diagnozy: wole guzkowe obojętne, dalsze branie Euthyroxu, kontrole co 0,5 roku) aż do takiego wyniku: "Prawy płat o wym. 18x17x41mm, lewy płat o wym. 17x16x43mm, cieśń grubości do 3mm. W tylnej części płata lewego słabo wyodrębniający się, nieznacznie hipoechogeniczny obszar o wym. ok 9x9mm, widoczny jedynie na przekrojach poprzecznych - porównywalny z badaniem poprzednim. Poza tym miąższ obu płatów jednorodnym prawidłowej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. W opcji CD nie stwierdza się wzmożonego unaczynienia. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone." Sądziłam, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, następne badanie USG miałam mieć za 0,5 roku, ale zbagatelizowałam je ze względu m.in. na pandemię (i głosy, że tarczyca może się bardzo zmieniać w ciąży, więc być może przez to to wszystko), a za następne pół roku miałam doczekać się w końcu na USG w ramach NFZ (przez ten czas Euthyrox brałam już rzadko). Ostatnie USG tarczycy miałam w lipcu 2021, ATG,anty-TPO w normie, TSH=2,0. Endokrynolog Z bardzo się zdenerwował, że spóźniłam się na wizytę i odstawiłam Euthyrox (wizyta przebiegła zupełnie inaczej niż wszystkie do tej pory, z pretensjami, bez badania węzłów chłonnych, zdjęcia nie otrzymałam, ale doprosiłam się o wydrukowanie danych z wizyty). Wyniki następujące: "USG tarczycy - Płat prawy 47x19x14mm, płat lewy 45x19x17mm, cieśń 3mm. W lewym płacie nieco hipoechogeniczne, słabo wyodrębniające się ognisko ok.19x9x8mm. Pozostały miąższ jednorodny, normoechogeniczny. Diagnoza: Wole guzkowe obojętne, Euthyrox N50 1 x dziennie. Jeśli za pół roku powiększy się chociaż o 1mm to będzie biopsja. Przez miesiąc brałam podwójną dawkę Euthyroxu, po czym udałam się po teleporadę do innego endokrynologa (endokrynolog S), aby poprosić o skierowanie na kolejne USG mające odbyć się za 0,5 roku i receptę na 1 opakowanie Euthyroxu (ponieważ w aptece był problem z receptą, na którą mogłam kupić tylko 1 opakow.). Endokrynolog S powiedziała, że w moim przypadku nie trzeba robić USG co pół roku, tylko co rok. Zleciła mi koniecznie odstawić Euthyrox (abym nie rozleniwiła tarczycy i nie musiała go brać już do końca życia i ponieważ od wielu lat nie leczymy guzka euthyroxem) oraz wykonać biopsję już teraz. Kto ma rację i kogo mam posłuchać? Czy rzeczywiście od 4 lat brałam Euthyrox niepotrzebnie? Co teraz? :(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej byłoby udać się do gabinetu lekarskiego z pełną dokumentacją oraz opowiedzieć endokrynologowi całą historię zdrowotną.

Nie wszystkie guzki tarczycy wymagają leczenia. Czasem wystarczy je po prostu obserwować. Do leczenia kwalifikują się guzki, które rosną, uciskają, wywołują zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy) lub są podejrzane jako zmiany złośliwe.

O częstotliwości wykonywania badań decyduje lekarz. Bezpieczniej jest kontrolować wole tarczycy częściej, a więc np. co pół roku. USG tarczycy jest bezbolesne i nieinwazyjne, a przy tym bezpieczne, więc można je wykonać tak często, jak to konieczne.

Biopsja tarczycy umożliwia ocenienie guzków tarczycy. Dzięki niej można potwierdzić bądź wykluczyć zmiany nowotworowe. Choć nie zdarzają się one zbyt często, to warto mieć pewność. Szerszej diagnostyce poddawane są zmiany większe niż 1 cm mające nietypowy kształt lub nieregularne granice. Zanim więc lekarz podejmie decyzję o biopsji powinien dokładnie obejrzeć zmiany.

Wole tarczycy zostały opisane pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wole-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.