Jak pozbyć się tego zapalenia pochwy?

Witam. Mam dosyć uciążliwy stan zapalny pochwy, tzn. silne pieczenie i świąd. Z tego powodu umówiłam się na wizytę do swojego ginekologa. Na najbliższy termin muszę czekać tydzień, ponieważ terminy są teraz bardzo oblegane ze względu na czasowe wstrzymanie wizyt w trakcie epidemii. W innej przychodni terminy na za miesiąc, więc ten tydzień wydaje się do wytrzymania. Niestety akurat na dzień wizyty wypada mi pierwszy dzień krwawienia. Pytanie, czy lekarz będzie w stanie pobrać materiał do badania. Nie chcę tego odkładać na kolejny tydzień, bo probiotyki dopochwowe nie pomagają i zależy mi na moim zdrowiu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaleca się, by wizyta u ginekologa oraz badanie konieczne do postawienia diagnozy miały miejsce między 10. a 20. dniu cyklu, czyli po ustaniu krwawienia. Nie dotyczy to oczywiście przypadków określanych jako pilne – wówczas moment cyklu nie ma znaczenia. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wizyta-u-ginekologa-podczas-miesiaczki.

Niestety, pomijając względy praktyczne związane z samym faktem krwawienia podczas menstruacji, to wyniki jakichkolwiek badań w tym czasie poddaje się często w wątpliwość. Dlatego niekiedy ginekolodzy pozostają przy zebraniu wywiadu – czasem wystarcza, by zdiagnozować pacjentkę. Tak bywa w przypadku infekcji intymnych – silny świąd i pieczenie mogą wskazywać na infekcję grzybiczą lub bakteryjną, na którą lekarz może przepisać stosowne globulki dopochwowe. O infekcji grzybiczej przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy. Zdecydowanie w czasie menstruacji nie wykonuje się cytologii, natomiast zdania odnośnie USG TV są podzielone – wiele więc zależy od lekarza, do którego Pani trafi.

Być może zechce Pani zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.