Co mogę zrobić z pieczeniem pochwy?

Witam, od kilku dni mam świąd, pieczenie i ból pochwy. Z apteki Pani poleciła mi Gynoxin optima, kapsułki dopochwowe. Kilka godzin po złapał mnie straszny świąd, nie do wytrzymania. Jednak po zaaplikowaniu drugiej kapsułki następnego dnia już było wszystko okej, świąd i pieczenie pochwy zmniejszyło się, czy mimo to udać się do ginekologa? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Z opisu Pani dolegliwości, można by przypuszczać, że przyczyną takiego stanu jest infekcja intymna. Przypadłość ta dotyka powszechnie wiele kobiet w różnym wieku. Niestety schorzenie to może wpływać na codzienne funkcjonowanie, obniżając przy tym dyskomfort życia.

Infekcje intymne rozwijają się na skutek wielu czynników, a są nimi między innymi wirusy, bakterie i grzyby. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj w wyniku zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w organizmie kobiety.

Infekcje o podłożu bakteryjnym są wywołane przede wszystkim przez bakterie beztlenowe, paciorkowce i pałeczkę okrężnicy. Natomiast zakażenia grzybicze powstają głównie przez bytowanie drożdżaków z gatunku Candidia.

Na rozwój infekcji intymnych może przyczyniać się niedostateczna higiena, stosowanie niewłaściwych środków myjących, substancji piorących, a także zapachowych podpasek, korzystanie z publicznych toalet, sauny, basenów, ale również antybiotykoterapia, która niszczy przyjazne drobnoustroje.

Do podstawowych objawów zakażeń intymnych można zaliczyć: świąd, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk, parcie na mocz, ból pęcherza oraz suchość w pochwie. Bardzo często występują liczne upławy o charakterystycznej barwie, zapachu i konsystencji.

Lek, który zakupiła Pani bez recepty pomaga głównie na infekcje grzybicze. Jeżeli natomiast przyczyną Pani dolegliwości jest zakażenie bakteryjne, preparat ten może okazać się za mało skuteczny. Zalecamy, zatem wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym wskaże prawidłowy kierunek leczenia, aby dokładnie wyleczyć taką infekcję.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-3-rzeczy-ktore-musisz-o-nich-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.