Jak radzić sobie z lękami przed utratą bliskiej osoby?

witam, Mam 26 lat, kochającego męża i w miarę poukładane życie.2lata temu moja najbliższa przyjaciółka straciła narzeczonego w wypadku, bardzo ją wspierałam. Teraz znalazła nową miłość a u mnie od kilku miesięcy pojawiły się u mnie lęki utraty bliskiej osoby ukochanego męża, mamy. Czuje wewnętrzny lęk, starałam się nad tym panować lecz od kilku tyg.w pracy mam ciężką sytuację i to potęguje moje lęki, mam kołatanie serca, biegunke, zamartwiam się, czuje wewnętrzny niepokój. Proszę o poradę!

Witam Panią
Śmierć narzeczonego przyjaciółki wywołała u Pani
bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno
powiązać go z czymś, co go spowodowało,
dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić
sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
podczas której uwolni się Pani od lęków i odzyska Pani
spokój i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,

prawdopodobnie przeżycia Pani przyjaciółki są przyczyną aktywacji zaburzenia lękowego u Pani, wzmacniają to problemy w pracy. Zalecałabym wsparcie psychoterapeutyczne.
Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie