Jak radzić sobie z tymi zaburzeniami emocjonalnymi?

Witam serdecznie od dłuższego czasu mam problemy emocjonalne raz jestem zły raz szczęśliwy nie potrafię się skupić mam problem z pamięcią i mam ciężką głowę czasami myślę by po prostu zniknąć ,klócę się z ludźmi a zaraz mi przechodzi ,chce zerwać kontakt a zaraz mi przechodzi mam problemy z decyzjami wolniej podejmuje decyzje ogólnie strasznie się zamknąłem na ludzi praktycznie z nikim nie rozmawiam a jak rozmawiam mówię za dużo i krzywdzę tym innych jednocześnie kocham ludzi i ufam i jednocześnie nienawidzę i nie ufam i przez to mam w kółko gonitwę myśli i teorie wyciągane z filmów mam więcej do opowiedzenia ale bym wolał priv i cały czas się zastanawiam czy to ze mną coś nie tak czy ludźmi coś nie tak

Szanowny Panie,

Pomocna w trudnościach opisywanych przez Pana mogłaby być konsultacja z psychoterapeutą, np. poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie dolegliwości, które na pewno wywierają ogromny wpływ na codziennie funkcjonowanie i zmniejszają komfort życia.

Zaburzenia emocjonalne mogą wynikać z wielu przyczyn, gdzie bardzo ważnym etapem jest ustalenie czynnika, który wywołał takie stany.

U osób dorosłych takie zachowania mogą być skutkiem choroby afektywnej dwubiegunowej, charakteryzującej się zmiennymi nastrojami – od depresji do manii.

Takie zaburzenia emocjonalne mogą również wynikać z nerwicy lękowej, objawiającej się panicznym strachem przed zagrożeniem, które nie istnieje lub jest wyolbrzymiane. Bardzo często towarzyszą temu objawy somatyczne, powiązane z układem nerwowym, krążenia, czy pokarmowym.

Istotnym jest również fakt, że zaburzenia emocjonalne nierzadko mają swoje źródło w przeżytej traumie. Często związane jest to z jakimś przykrym wydarzeniem, sytuacją, mającą miejsce w przeszłości. Dochodzi wtedy do zmian osobowości, sytuacji konfliktowych z otoczeniem, a także samym z sobą.

Osoba z zaburzeniami emocjonalnymi może wykazywać skrajne zachowania, brak chęci do życia, czy obcowania z innymi ludźmi.

Z racji odległości, dość trudno jest ustalić nam konkretną przyczynę Pana dolegliwości. Jednakże proponujemy wizytę u specjalisty – lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty. Lekarz pomoże odnaleźć źródło takich problemów i wskaże właściwe rozwiązania. Leczenie może opierać się na farmakoterapii, a także terapii grupowej. Pozytywne efekty powinna przynieść również zbilansowana dieta, suplementacja witaminami z grupy B, a także uprawianie sportów i zadbanie o zdrowy sen i wypoczynek.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://portal.abczdrowie.pl/strach-i-lek

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-nastroju-jak-je-leczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.