Jak się odżywiać przy nadmiernych gazach?

Często mam bole brzucha i gazy Kilka dni temu miałam okres. Bardzo silny bol brzucha. w trakcie. Dziś wszystko minęło po wypróżnieniu. Co jeść a czego unikac przy nadmiernych gazach

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, który Pani opisuje na pewno powoduje znaczny dyskomfort oraz zaburza codzienne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności warto by było odnaleźć przyczynę takiego stanu i przyjrzeć się dokładnie diecie.

Wzdęcia, które Pani towarzyszą dają uciążliwe objawy, takie jak: uczucie pełności w jamie brzusznej, uczucie przelewania się i rozpierania w brzuchu, częste oddawanie gazów, a także bolesne napadowe skurcze jelit.

Za powstawania wzdęć odpowiedzialne są głównie obecne w diecie, takie składniki, jak: wiatropędne warzywa (rośliny strączkowe, fasola), napoje gazowane, wysoko przetworzona żywność, a także nabiał ( w przypadku, gdy występuje nietolerancja laktozy).

Aby ograniczyć uczucie pełności i występowanie wzdęć, należałoby przestrzegać kilku zasad, a mianowicie: częste uprawianie sportu, spacer, wzmożona aktywność fizyczna, picie dużo wody mineralnej, przyjmowanie żywych kultur bakterii, na przykład w postaci kiszonek, unikacie potraw wzdymających, a także picie naparów z ziół, takich jak: mięta, anyż, kminek, czy kurkuma.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym może zaproponować właściwe rozwiązanie.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.