Jak stworzyć dietę o tych parametrach?

Dostałam taką wiadomość od lekarza: "W zaistniałej sytuacji sugerowałbym przez pierwsze 4-6 tygodni włączyć dietę z niską zawartością składników z grupy FODMAP (z jęz. ang. Fermentable Oligosaccharides, Dissacharides, Monosaccharides and Polyols), czyli łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów, w tym galakto- i fruktooligosacharydów (GOS i FOS), disacharydów (laktozy - cukru mlecznego), monosacharydów (fruktozy) oraz polioli (np. erytrytolu, sorbitolu, mannitolu, ksylitolu)." Czy ktoś mógłby mi pomóc w utworzeniu diety?

Dzień dobry,

W pierwszej fazie diety, czyli okresie 4-6 tygodni (nie więcej) należy unikać następujących owoców (m.in.: jabłek, gruszek, śliwek, wiśni, brzoskwini, nektarynek, arbuza, awokado, mango, kaki, wszystkich owoców suszonych), warzyw (m.in.: grochu, fasoli, nasion soi, soczewicy, cebuli, czosnku, białej części pora, karczochów, kalafiora, szparagów, kukurydzy, buraków, kapusty, batatów), mleka i jego przetworów naturalnie zawierających laktozę (tj. zwykłego mleka krowiego, jogurtów, maślanek, kefirów, lodów, twarogów, serków wiejskich, śmietany), produktów zbożowych na bazie pszenicy, żyta i jęczmienia, orzechów (nerkowca i pistacjowych), substancji słodzących (tj. miodu, inuliny, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu z agawy oraz wszystkich słodzików, których nazwa kończy się na -ol), jak również grzybów, karobu, piwa, wina, rumu, wszystkich słodzonych napojów, słodyczy oraz gum do żucia.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

Dzień dobry,

W internecie jest sporo tabelek z podziałem na produkty należące do grupy "low FODMAP" - czyli o niskiej zawartości FODMAP i "high FODMAP" - czyli o wysokiej zawartości FODMAP. Jednak ja swoim pacjentom (i sama w pracy) rekomenduję - o ile pacjent ma taką możliwość - zakup aplikacji Monash University (dostępny w Google Play - ok. 30 zł) gdzie znajduje się obszerna lista produktów oznaczona odpowiednio kolorami - zielonym, żółtym i czerwonym - w zależności od zawartości FODMAP's. Aplikacja jest niestety tylko w j. angielskim, ale myślę że można nawet wspomagać się słownikiem i swobodnie z niej korzystać. Stworzyłam również krótką, darmową broszurkę dot. diety w zespole jelita drażliwego IBS - czyli głównie o diecie LOW FODMAP. Jeżeli jest Pani nią zainteresowana, to zapraszam do kontaktu - mogę wysłać na adres mailowy :) Jeżeli ma Pani jakiekolwiek pytania dot. diety - proszę napisać na maila lub na Facebook.

Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu,

Joanna Sosnal

www.prostoizdrowo.pl

prostoizdrowodiet@gmail.com

Facebook: prosto i zdrowo - dietetyk kliniczny

Instagram: @prostoizdrowo