Jak wygląda biopsja guzów tarczycy?
Witam strasznie się boję, mam za tydzień biopsje guzów na tarczycy A lekarz nie wiele mi wyjaśnił jeśli chodzi o opis usg. Naczytalam się już i ledwo żyje ze strachu. Opis badania brzmi : Tarczyca dobrze ograniczona niepowiekszona. Wzdłuż brzegu grzbietowego płata lewego dwa słabo wydzielone nieco hypoechogeniczne lite ogniska 6 i 12mm. Poniżej bieguna dolnego płata lewego drobne ognisko węzłów 4,7mm

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
74 poziom zaufania
Biopsja nie jest straszna. Badanie wykonywane jest pod kontrolą USG, lekko nakłuwa się guzki przez skórę i pobiera aspirat. Guzki tarczycy najczęściej mają charakter łagodnych gruczolaków, jednak tylko biopsja może to potwierdzić lub wykluczyć. Ognisko węzłów chłonnych jest niewielkie i najpewniej nie ma charakteru przerzutowego, lecz odczynowy. Proszę się nie martwić. Guzek najprawdopodobniej będzie miał łagodny charakter. A nawet jeśli nie, to nowotwory złośliwe tarczycy należą do najlepiej rokujących i łatwo można uzyskać pełne wyleczenie. Pozdrawiam i życzę zdrowia!