Jak wygląda biopsja guzów tarczycy?

Witam strasznie się boję, mam za tydzień biopsje guzów na tarczycy A lekarz nie wiele mi wyjaśnił jeśli chodzi o opis usg. Naczytalam się już i ledwo żyje ze strachu. Opis badania brzmi : Tarczyca dobrze ograniczona niepowiekszona. Wzdłuż brzegu grzbietowego płata lewego dwa słabo wydzielone nieco hypoechogeniczne lite ogniska 6 i 12mm. Poniżej bieguna dolnego płata lewego drobne ognisko węzłów 4,7mm

Lek. Wojciech Zygmunt

Biopsja nie jest straszna. Badanie wykonywane jest pod kontrolą USG, lekko nakłuwa się guzki przez skórę i pobiera aspirat. Guzki tarczycy najczęściej mają charakter łagodnych gruczolaków, jednak tylko biopsja może to potwierdzić lub wykluczyć. Ognisko węzłów chłonnych jest niewielkie i najpewniej nie ma charakteru przerzutowego, lecz odczynowy. Proszę się nie martwić. Guzek najprawdopodobniej będzie miał łagodny charakter. A nawet jeśli nie, to nowotwory złośliwe tarczycy należą do najlepiej rokujących i łatwo można uzyskać pełne wyleczenie. Pozdrawiam i życzę zdrowia!