Jak wzmocnić ściany aorty?
Witam! Od pewnego czasu mam bóle brzucha w okolicy blizny po usunięciu pęcherzyka żółciowego, podbrzusza i w okolicy krzyża. USG jamy brzusznej wykazało poszerzenie aorty brzusznej na odcinku 250 mm, o szerokości 230 mm, czyli tętniak. Czy można jakoś zapobiec zabiegowi operacyjnemu (mój mąż miał taki zabieg i ledwo z niego wyszedł)? Czy można wzmocnić ściany aorty np. wyciągiem z kasztanowca lub jakimś innym środkiem? Bardzo się boję. Mam 58 lat i jestem 3,5 roku po zawale mięśnia sercowego z dwoma stentami w obu tętnicach. Bardzo proszę o informacje.

KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Szymańska
65 poziom zaufania
Dzień dobry!
Tętniak aorty jest stanem, który wymaga regularnej kontroli lekarskiej, szczególnie pod kątem czy nie ulega on poszerzeniu.
W profilaktyce tętniaka najważniejsze jest aby ciśnienie tętnicze było na odpowiednie poziomie, rzucenie palenia, normalizacja masy ciała i prawidłowa wartość cholesterolu.
Tętniaki aorty są kwalifikowane do zabiegu operacyjnego, jeżeli ich średnica jest większa niż 5,5 cm.
W profilaktyce można stosować suplementy wzmacniające ściany naczyń, jednak najważniejsze są czynniki, o których wspomniałam powyżej.
Pozdrawiam!