Jaka jest profilaktyka po usunięciu brodawczaka?

Proszę o wyjasnienie treści bad. histpato. - brodawczak plaskonabłonkowy łuku podniebienno- gardłowego bez cech dysplazji. czy mogę mieć raka gardła? Jaka profilaktyka po usunięciu brodawczaka? czy codziennie mam patrzeć na swoje gardło w lusterku? Jak często mam kontrolować gardło u laryngologa?Proszę o pomoc - psychicznie nie daje rady!!!

kontrola laryngologiczna!
brodawczak plaskonabłonkowy łuku podniebienno- gardłowego jest spowodowany przez: "HPV - HUMAN PAPILLOMA VIRUS
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, występujący w kilkuset wariantach, z czego około 30 jest odpowiedzialnych za zmiany chorobowe. Wirusy HPV mogą powodować m.in. brodawki, kłykciny i kurzajki, jak również nowotwór górnych dróg oddechowych oraz płuc. Najczęściej jednak infekcja dotyczy narządów płciowych i dróg moczowych, co u kobiet może prowadzić do raka szyjki macicy.

JAK MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ HPV?
Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) HPV jest najczęstszym wirusem przenoszonym drogą płciową. Atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Szacuje się, że miało z nim kontakt aż 75% osób aktywnych seksualnie. Większość nie wie o zakażeniu i przenosi HPV na swoich partnerów.
Wirus przekazywany jest podczas stosunku seksualnego, a czasami nawet przez intymny kontakt skóry narządów płciowych partnerów, dlatego prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem wirusem HPV.
Raz przebyta infekcja nie uodparnia na całe życie.

OBJAWY I TYPY ZAKAŻENIA HPV
Zmiany chorobowe obejmują skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych. Jednakże infekcja HPV zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Brak specyficznych symptomów powoduje, że nosiciele wirusa nie są świadomi zakażenia.
Ze względu na stopień zagrożenia dla zdrowia
i życia wyróżnia się typy wirusa HPV wysokiego
i niskiego ryzyka rozwoju nowotworu.

HPV WYSOKIEGO RYZYKA (HPV HR)
To typy onkogenne: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są typy 16 i 18. Zakażenie nimi znacznie podnosi ryzyko wystąpienia zmian, prowadzących do rozwoju nowotworów:

szyjki macicy, pochwy, penisa, odbytu
jamy ustnej, krtani, oka, spojówki i innych
HPV NISKIEGO RYZYKA
To typy: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89. Związane są ze zmianami skóry i błon śluzowych
o charakterze:

brodawek np. w drogach oddechowych
kłykcin kończystych
Badanie genetyczne z uwagi na system kontroli redukuje ilość błędów technicznych.
Testy genetyczne powinny wykrywać jak najwięcej typów, w tym identyfikować typy 16 i 18.
Wyniki badania DNA HPV HR mają znaczenie prognostyczne i pozwalają na precyzyjne decyzje dotyczące postępowania (np. wykonania kolposkopii).
Testy DNA HPV HR powinny być bezwzględnie zastosowane u kobiet z niejasnym wynikiem cytologii.
DIAGNOSTYKA GENETYCZNA HPV
Test genetyczny pozwala wykryć DNA wirusa HPV oraz określić jego typ (wysokiego bądź niskiego ryzyka).
Dalsze badania diagnostyczne pozwalają na wykluczenie lub wykrycie zmian przednowotworowych, gdy są całkowicie uleczalne, dzięki temu można uniknąć rozwoju raka.
O CO WYKONAĆ BADANIE?
Ze względu na niską czułość cytologii, profilaktykę
w kierunku raka szyjki macicy należy uzupełnić o genetyczne badanie HPV. Dzięki temu wykrywalność zmian przednowotworowych jest bliska 100%.
Dodatkowo, badanie z szerokim spektrum typów HPV minimalizuje ryzyko rozwoju pozostałych
nowotworów oraz brodawek wywołanych wirusem.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Wykonaj badanie genetyczne w kierunku
zakażenia HPV, jeśli:

jesteś kobietą powyżej 30. roku życia
w Twoim badaniu cytologicznym wykryto
niepokojące zmiany
często zmieniasz partnerów seksualnych
cierpisz na przewlekłe bakteryjne lub wirusowe zakażenia pochwy
rak szyjki macicy lub inne nowotwory występują
w Twojej rodzinie
zaobserwowałaś/eś w okolicy narządów płciowych nietypowe zmiany skórne
chcesz wykryć chorobę nowotworową na wczesnym etapie możliwym do wyleczenia"