Maść przeciwbólowa w 16. tygodniu ciąży

Kiedyś skręciłam sobie nogę w kolanie. Ciągle boli, rehabilitacja mi nie pomogła, a obecnie jestem w 16 tyg ciąży. Czy jest jakaś maść przeciwbólowa, którą mogę stosować choćby tylko raz, na noc, żeby nie budził mnie ból? Zależy mi przede wszystkim oczywiście na bezpieczeństwie dziecka, więc jeśli każda maść przeciwbólowa może powodować jakieś ryzyko ciąży to przecierpię i jakoś wytrzymam ten ból. Ale może męczę się niepotrzebnie i jest jakaś maść przeciwbólowa, która chociaż trochę byłaby w stanie złagodzić mój ból. Czy coś mi może w tym momencie pomóc? Czy jest jakaś maść przeciwbólowa, którą można stosować w 16. tygodniu ciąży czy jednak zagrożenie zdrowia dziecka jest zbyt duże? I jeśli jest jakaś maść przeciwbólowa to chciałabym wiedzieć, że NA PEWNO nie zaszkodzi ona mojemu dziecku. Z góry dziekuję za pomoc i poradę. Pozdrawiam.

Witam.

W ciąży lekiem przeciwbólowym pierwszego wyboru jest paracetamol, ale nie jest on dostępny w maści.

W I i II trymestrze można stosować leki przeciwbólowe (NLPZ) z kategorii B (wg FDA) takie jak:
ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak.
Czyli preparaty:
- ibuprofenu: Dolgit, Metafen żel, Ibuprom żel, Nurofen;
- naproksenu: Naproksen EMO, Neoxen, Opokan Actigel;
- ketoprofenu: Fastum, Ketonal;
- diklofenaku: Diclac Lipogel, Dicloziaja, Dicloratio gel, Naklofen TOP, Olfen gel itd.

W III trymestrze ciąży wszystkie NLPZ zalicza się do kategorii D (FDA) i raczej nie powinny być one stosowane ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla.