Maść Ketonal a ciąża

Witam serdecznie. Moja narzeczona jest w 5 miesiącu ciąży. Dziś niestety nieszczęśliwie skręciła kostkę. Czy jest możliwość, żeby narzeczona używała jakiejś maści przeciwbólowej, na przykład maści Ketonal? Czy maść Ketonal może być stosowana w ciąży czy lepiej jej nie używać? Pytam akurat o maść Ketonal, bo sam ją kiedyś stosowałem na podobne schorzenie i pamiętam, że mi pomogła. Chciałbym żeby moja narzeczona też mogła ją zastosować bo wiem, że na pewno znacznie zmniejszyłoby to jej ból, ale boimy się, żeby maść Ketonal nie zaszkodziła dziecku. Czy stosowanie tego leku może mieć jakieś negatywne skutki uboczne dla dziecka? A może istnieje jakaś inna maść, którą narzeczona mogłaby bezpiecznie zastosować w ciąży, oczywiście jeśli istnieją przeciwwskazania dla zastosowania Ketonalu. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stosowanie leków przeciwzapalny i przeciwbólowych w ciąży nie jest przeciwwskazane jednak warto konsultować się ze swoim lekarzem przed zastosowaniem konkretnego leku. Wszystko uzależnione jest od danego praparatu. Zwyczajowo producent w ulotce zawiera informację na temat stowowania w ciąży. Polecam stosować okłady z altacetu, doraźnie w razie bólu i obrzęku.
Przykładowa notka z ulotki leku ketonal żel.
Stosowanie leku Ketonal Lek 2,5% żel w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane, ponieważ niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować wydłużenie ciąży, zamknięcie przewodu tętniczego (przewodu Botalla) i nadciśnienie płucne u noworodków. Ketoprofen może być stosowany tylko w przypadkach zdecydowanej konieczności w I i II trymestrze ciąży, jeżeli potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu.