Jaka może być przyczyna spadku poziomu płytek krwi?

Rok temu miałem badania lekarskie do wojska które zdałem bez zarzutu (kandydat do zawodowej służby). W tym roku miałem takie same badanie. Lekarz zarzucił mi badania ponieważ w morfologii wyszło że mam obniżony poziom leukocytów 3,6 K/ul oraz obniżony poziom płytek krwi 117 K/ul. Prowadzę zdrowy tryb życia oraz dodatkowo dużo trenuję. Dzień przed morfologią miałem RTG klatki piersiowej. W wyniku przegrzania aparatury i braku wyraźnych zdjęć zostałem naświetlony 11 razy. Czy to może być powodem spadku płytek krwi i leukocytów?

Lek. Paweł Szadkowski

Dawka promieniowania przy typowym zdjęciu RTG klatki piersiowej jest niewielka i nie powinna wywołać takich zaburzeń w morfologii. Sugeruję wykonać pełną morfologię krwi z rozmazem ręcznym za tydzień i skonsultować wynik ze swoim lekarzem prowadzącym.