Jaka możne być przyczyna takiego stanu?

Witam, dziś zdarzyło mi po raz pierwszy coś takiego, że siedziałem ze znajomymi w altanie chwilę wcześniej wypiłem kawę i nagle zaczęło mi się kręcić dosyć mocno w głowie, oblały mnie zimne poty i dostałem nudności. Nie przechodziło, więc poszedłem do domu, żeby zwymiotować, ale nie zwymiotowałem, kiedy szedłem dalej kręciło mi się w głowie. Przeszło dopiero po jakimś czasie. Dodam, że kawę wypiłem na głodnego, bo znajomi wpadli nagle na parę minut i nie zdążyłem zjeść obiadu. Jaka możne być przyczyna takiego stanu? Czy możliwe, że to od kawy na czczo czy powinienem zrobić jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zawroty głowy mogą się pojawić w nieoczekiwanym miejscu i czasie. Jest to dolegliwość, która przeżywana jest bardzo indywidualnie – u jednej osoby będzie to bardziej wirowanie, u innego zaburzenie równowagi i chodu. Przyczyn złego samopoczucia może być wiele, najczęściej jednak w codzienności obserwuje się występowanie zawrotów przy gwałtownej zmianie pozycji lub też związanych ze spadkiem glukozy we krwi.

Sytuacja, którą Pan opisał, może wskazywać na zawroty głowy typu Presyncope – to jakby stan przed omdleniem. Charakterystyczne dla tego typu zawrotów jest nagłe osłabienie, uczucie zbliżającego się omdlenia, bladość, potliwość, nudności. Taki rodzaj dolegliwości występuje często na skutek spadku ciśnienia tętniczego, ale także w szerszej perspektywie może zwiastować problemy w układzie krążenia. Jednorazowa sytuacja nie powinna Pana martwić, jednak gdyby objawy powtórzyły się, warto porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym i wykonać podstawowe badania.

Więcej o temacie zawrotów głowy przeczyta Pan w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy,

https://portal.abczdrowie.pl/nagle-spadki-cisnienia-krwi-moga-zwiekszac-ryzyko-demencji,

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-przy-wstawaniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.