Jaką powinnam trzymać dietę przy złogach w pęcherzyku żółciowym?

Dzień Dobry chciałam zapytac jaka powinnam trzymac diete przy złogach w woreczku żòłciowym 4 milimetry jest .przy bakteri helictobacter ,zapaleniu żołądka bo inna jest przy bakteri inna chyba przy żołądku i przy woreczku to już pogubiłam się co mam jesc a pić bo narazie dostałam kartke dieta przy woreczku i troche nie rozumiem bo pisze chudy nabiał to kupuje ser chudy klinek to muwia inna osoba że nie można to jaki nareszcie można temu prosze o porade dziękuje bardzo z gòry

Dzień dobry,

w przypadku kilku jednostek chorobowych dietetyk musi z Panią przeprowadzić dokładny wywiad lekarski i żywieniowy, a także wykonać analizę składu ciała. Dopiero na tej podstawie będzie wstanie dostosować dietę odpowiednią dla Pani potrzeb.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Witam serdecznie,

Pierwsze pytanie czy kwalifikuje się Pani do usunięcia woreczka żółciowego i czy wprowadzona jest antybiotykoterapia (przy helikobacter)? Generalną zasadą przy obu dolegliwościach jest stosowanie diety lekkostrawnej, unikanie tłustych produktów/ potraw, potraw smażonych, duszonych w dużej ilości tłuszczu, ograniczenie soli, produktów wzdymających (strączkowe, kapustne), bogatych w błonnik. Unikanie produktów wysoko przetwożonych, słodyczy, szczególnie tych ze sklepu (batony, nadziewane słodycze, kremy, tłuste ciasta - francuskie, kruche). Unikanie ocnych naparów kawy, herbaty, alkoholu. Dieta powinna być oparta na chudym nabiale - twarogi, jogurty, jasnym pieczywie, warzywach i owocach raczej bez skórki, lub lekko blanszowanych, chudym mięsie, wędlinach, od czasu do czasu jajka, jajecznica z większą ilością białek niż żółtek. To wszystko jest bardzo skrótowo - oczywiście dieta powinna byc stricte dopasowana pod Panią i jednostkę chorobową, przyjmowane leki oraz pod stałą opieka lekarską.

Pozdrawiam, Gosia Jezierska