Jakie badania muszę jeszcze zrobić?

Bylam leczona na borelioze, standard 3 tygodnie antybiotyk.. ogolnie troche sie polepszylo, ale nie minelo 10 dni od zakonczenia a niektore objawy zaczely sie wracac, jak bole pod pachami, posrodku klatki, bole na bokach szyji, bol zuchwy, prawej reki/barku/lopatki/piersi, bole nocne w ledzwiowej. zauwazylam ze te bole to najczesciei w miejscach wezlach chlonnych. badanie krwi ogolne ok, chociaz PCT i PLT znowu idzie do gory, ale nadal w granicach normy, jedynie CK-MB dalej podwyzone pieciokrotnie, niewiele spadlo. Kardiolog nie widzi problemu, bo reszta badan u niego ok. Jakie badania zrobic? czy to moga byc koinfekcje.. bo objawy i przebieg mialam dosyc intensywny ostatnie miesiace.. bardzo czeste infekcje rowniez. a borelioza wynik byl dosyc niski, IgM 41 - 55 i IgM 39 - 28

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że doświadcza Pani tak uciążliwych objawów wynikających z zarażenia boreliozą. W dzisiejszych czasach jest to coraz powszechniejsza choroba zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych.

Przedstawione wyniki badań przeciwciał w obu klasach oraz specyficzne objawy, mogłyby świadczyć o trwaniu choroby. Jednakże, tylko lekarz chorób zakaźnych może ocenić, w jakim stopniu choroba ta jest rozwinięta i jakie powinny być podjęte dalsze kroki postępowania, aby zmniejszyć odczuwane dolegliwości oraz poprawić Pani komfort życia.

Istotnym było by również wykonanie dalszych badań diagnostycznych, aby ocenić funkcjonowanie ważnych narządów. Niezbędne by mogły okazać się badania obrazowe, takie jak: rezonans głowy, kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, USG jamy brzusznej oraz tomografia klatki piersiowej.

Należy pamiętać, że borelioza jest chorobą zakaźną wieloukładową, powodując szereg objawów narządowych. Często schorzenie to pozostaje w uśpieniu na kilka lat, nie powodując żadnych konkretnych objawów. Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza i wczesne wykrycie boreliozy, co może uchronić przed niebezpiecznymi powikłaniami.

Najczęstsze objawy narządowe dotyczą stawów, układu nerwowego oraz serca. W Pani przypadku wystąpiły pewne dolegliwości ze strony wspomnianych układów. Należałoby przeprowadzić pełną konsultację z wspomnianym specjalistą od chorób zakaźnych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy-jak-je-rozpoznac

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://zdrowie.parenting.pl/borelioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.