Jakie mogą być przyczyny ciąży pozamacicznej?

Czy jest prawdopodobne, aby do ciąży pozamacicznej (brzusznej lub szyjkowej) doszło z powodu za długiego członka partnera?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zbyt długi członek partnera nie jest przyczyną ciąży pozamacicznej.

Wśród możliwych przyczyn wystąpienia ciąży ektopowej (pozamacicznej) są patologie jajowodów, endometrioza, operacje ginekologiczne w przeszłości, wady wrodzone macicy, stany zapalne jajników i jajowodów, choroby przenoszone drogą płciową, palenie tytoniu czy też leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu.

Wyższe ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej istnieje u kobiet, które stosowały wkładki domaciczne, w przeszłości przeszły już ciąże pozamaciczne, dokonywały aborcji lub są powyżej 35. roku życia.

Więcej szczegółowych informacji na temat ciąży ektopowej znaleźć można w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-pozamaciczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.