Jakie mogą być przyczyny tego stanu?

Podczas stosowania różnego rodzaju leków, probiotyków, tabletek nawilżających dopochwowo, nic się nie wchłania. Pochwa automatycznie oczyszcza się z tego wypłukując to wszytsko z narządu rodnego. Po probiotykach zaczyna lecieć woda ( przez co nie ma pałeczek kwasu mlekowego/ nie może dojść do kolonizacji), po antybiotykach wszytsko się rozpuszcza, i cały lek wydostaje się na zewnątrz ( przez co leczenie nie przechodzi prawidłowo). Jakie mogą być przyczyny? Jakie badania należy wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie globulek, kapsułek czy czopków dopochwowych nieodmiennie wiąże się z wypływaniem resztek produktu z pochwy – nie jest to nic niepokojącego. Ważne jest tylko, by właściwie zaaplikować preparat i pamiętać o tym, że globulkę należy wsunąć jak najgłębiej, by zniwelować ryzyko wypadnięcia jej. Dodatkowo stosuje się je wieczorem – bezpośrednio przed snem, by zarówno pozycja ciała, jak i nieoddawanie moczu pozwoliły na jak najlepsze działanie lecznicze. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-dopochwowe.

Jeżeli ma Pani problem z kolonizacją dróg rodnych bakteriami kwasu mlekowego, to proszę pamiętać, że globulki mają działanie natychmiastowe, ale pomocne mogą okazać się także probiotyki doustne, które także przyczyniają się do powstania równowagi mikrobiologicznej pochwy. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Stosowanie antybiotyku natomiast zawsze będzie wiązało się z ryzykiem zaburzenia równowagi bakteryjnej, ponieważ lek niszczy wszystkie bakterie bez wyjątku – zarówno te dobre, jak i te patogenne. Dlatego tak ważne, by podczas oraz po antybiotykoterapii dbać o właściwe pH pochwy, zaś stosowanie dopochwowych probiotyków zostawić na czas po zakończeniu antybiotykoterapii. Poza globulkami i probiotykami doustnymi dostępne są także płyny i żele do higieny intymnej z kwasem mlekowym, a także probiotyki w formie żelu do stosowania na zewnętrzne narządy rodne. O probiotykach ginekologicznych przeczyta Pani również pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-sprzymierzency-kobiet-w-walce-o-zdrowie-intymne.

Proszę pamiętać, że nawracające infekcje intymne to nie tylko skutek braku równowagi mikroflory pochwy, ale zła dieta, brak lub nieodpowiednia higiena intymna czy kontakt z zarażonym partnerem seksualnym i wiele innych. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-nawracajacych-infekcji-intymnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.