Jakie powinno być leczenie tego polipa macicy?

Dzień dobry mam polip na macicy dokładnie nie wiem jaki to jest zdiagnozowany został 6 miesięcy temu miałam sie stawić do lekarza 10 dnia cyklu miesiac po rozpoznaniu ale nie mogłam wziac wolnego w tym czasie i tak się zeszło że chodzę z tym już 6 miesiąc mógł by mi ktoś napisać ile potrzebowała bym wolnego w pracy na czas zdiagnozowania tego i usuniecie i czy mogl by mi ktoś opisać po kolei jak to w ogóle wyglada nie pamiętam dokładnie co mówił lekarz ani jak się przygotować czy najpierw będzie pobierana jakąś biopsja czy jak to wygląda?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

W badaniu USG lekarz rozpoznawał u Pani polipa macicy.

Zabieg,który ma na celu usunięcie polipa z macicy nazywa się histeriskopia.

Histeroskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy przez pochwę i kanał szyjki histeroskopu, którym usuwa się polipa.

Materiał wysyła się do badania histopatologicznego.

Co należy zrobić przed zabiegiem:

-wyleczyć ewentualny stan zapalny pochwy

- umówić tak zabieg żeby był w pierwszej fazie cyklu, zaraz po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

- wykonać ponownie USG potwierdzające obecność polipa.

-otrzymac od lekarza skierowanie do szpitala.

- należy posiadać aktualny wynik badania cytologicznego.

- jeśli ma Pani choroby towarzyszące to trzeba mieć odpowiednią konsultacje z lekarzem i wykonać badania dodatkowe

Przebieg hospitalizacji:

-Zabieg wykonywany w trybie chirurgii jednego dnia.

- po 2-3 godzinnej obserwacji może Pani zostać wypisana ze szpitala.

Po zabiegu

Po zabiegu może być do 7 dni plamienie z pochwy. Obowiązują ogólne zasady higieny.

Po ustąpieniu plamienia można współżyć.

Po zabiegu warto mieć do 7 dni wolnego.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska