Kamień w miedniczce nerki

Dzień dobry Mam pytanie odnośnie kamicy nerkowej. W miedniczce lewej nerki mam kamień 5 mm. Ostatnio daje dolegliwości, pojawiła się krew w moczu, zdarzyła się 2 razy kolka nerkowa. Jednak po badaniach na SOR okazało się, że nie ma żadnego zastoju w nerce. W styczniu miałam problemy z bólem po prawej stronie, po której był mały złóg w moczowodzie, został usunięty medotą URSL. Czy bez objawów zastoju moczu na USG jest możliwe usunięcie tego kamienia z lewej nerki na NFZ?

Raczej takich kamieni nie usuwa się zabiegowo jeśli nie powodują one zastoju moczu. Do rozważenia może być rozbijanie kamieni metodą ESWL (ultradźwiękami) - o dalszym jednak postępowaniu musi zadecydować urolog. Zabieg ESWL jest możliwy w ramach NFZ.