Kiedy mam wykonać test ciążowy aby był wiarygodny?

Od lipca brałam tabletki antykoncepcyjne (sylvie 20). 30 września wzięłam ostatnią tabletkę, w kolejnym tygodniu wystąpiło krwawienie z odstawienia. Do tabletek już nie wróciłam. 1.10, 2.10, 8.10 i 9.10 współżyłam bez zabezpieczenia. Jest szansa, że jestem w ciąży? Kiedy zrobić wiarygodny test? Jeśli nie jestem w ciąży - kiedy powinnam spodziewać się miesiączki?
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skoro odstawiła Pani tabletki antykoncepcyjne, to pierwsze krwawienie, jakie się pojawi, nie będzie miesiączką. Będzie to jeszcze krwawienie z odstawienia. Ciężko powiedzieć, czy w tym cyklu od razu pojawi się u Pani owulacja. Niemniej jest to prawdopodobne i może również dojść do poczęcia.

Ponadto w pytaniu pisze Pani, że współżyła wielokrotnie bez zabezpieczenia, co dodatkowo zwiększa ryzyko zapłodnienia. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepiej poczekać z testem ciążowym do terminu krwawienia z odstawienia. Jeśli pojawi się o czasie, to zapewne w ciążę jeszcze Pani nie zaszła w tym pierwszym cyklu. Gdy będzie się opóźniać, pojawią się objawy, które mogłyby ciążę sugerować, to wówczas warto ten test jednak zrobić. Można wykonać badanie testem aptecznym albo zrobić w laboratorium poziom b-HCG. Zachęcamy zatem do obserwowania organizmu oraz wykonania badań w odpowiednim momencie. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.