Kiedy należy zrobić testy ciążowe z krwi i moczu, aby ich wyniki uznać za wiarygodne?

Witam, 9 listopada kochałam się z mężem bez zabezpieczenia (stosunek przerywany). Tydzień później miałam objawy typowe dla ciąży - notabene znajome, bo w tym roku urodziłam dziecko - ok trzech dni czułam metaliczny smak w ustach, miałam zawroty głowy i duszności. Boję się potwornie, że to kolejna ciąża, a jeszcze po pierwszej nie do końca doszłam do siebie.

16 dni po stosunku zrobiłam test ciążowy z moczu nocnego i wyszedł negatywny, po 2 dniach kolejny z takim samym rezultatem. Ale nadal miałam obawy tak więc w tym samym dniu (18 dzień po stosunku, 33 dzień cyklu) zrobiłam test beta hcg - wynik wyszedł <1,00. Przeczytałam masę wypowiedzi na różnych forach, z których wynika, że testy mogłam wykonać za wcześnie dlatego dzisiaj powtórzyłam test z moczu. Również wyszedł negatywny ale nadal mam obawy, że został zrobiony za wcześnie.... Po porodzie (lipiec) miałam dwa okresy - 27 września i 25 października, czyli cykl trwał 28 dni, a dzisiaj jest już 37 dzień i nadal nic.

Wydaje mi się, że piersi mam znów większe i kuje mnie w jednym jajniku, rano czułam delikatny ból w dole brzucha taki jak przed miesiączką ale szybko minął i taki sam z tego co czytałam może być w czasie ciąży. Nie wiem czy to istotne ale od ok 7 września do ok 20 października brałam lek ******, ponieważ po ciąży miałam problemy z laktacją i lek ten miał mi pomóc zahamować pozostałości pokarmu. Bardzo proszę o odpowiedź czy testy zostały wykonane za wcześnie i powinnam je powtórzyć, aby ich wynik był wiarygodny? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam. Najprawdopodobniej nie jest Pani jednak w ciąży. Testy, szczególnie z krwi, powinny dać wynik pozytywny. Jest Pani stosunkowo niedługo po porodzie, miesiączki mają więc prawo być nieregularne. Dla uzyskania pełnej pewności (jeśli miesiączka nie pojawi się w ciągu najbliższych dni), powinna Pani udać się jednak do ginekologa, który wykona badanie USG. Jeśli doszło do zapłodnienia, to pęcherzyk ciążowy powinien już być widoczny. Pozdrawiam serdecznie!