Korzystam z krążka antykoncepcyjnego. Jakie są szanse zajścia w ciążę przy tej metodzie?

Witam, mam pytanie o krążek antykoncepcyjny. Jak wiadomo nie daje on 100% pewności i chciałabym się dowiedzieć, czy będąc tą 1 na 100 i zachodząc w ciążę w czasie stosowania krążka może się stać jakaś krzywda dziecku i czy da się rozpoznać ciążę przed przerwą, w której nie pojawi się miesiączka? Bo jak wiadomo, będąc w ciąży, nawet w pierwszych miesiącach ta miesiączka może się pojawiać również. Chciałam dodać, że mam już syna, ale wcześniej stosowałam pigułki, a od 3 miesięcy krążek i czasami czuję się "ciążowo" - stąd moje pytanie. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

działanie krążków umieszczanych w pochwie polega na stopniowym uwalnianiu hormonów, które uniemożliwiają poczęcie, dzięki temu ich dawka może być mniejsza, gdyż działają miejscowo, ale nie jest ona mniej skuteczna, niż ta dawka w tabletkach bądź plastrach antykoncepcyjnych - różnią się tylko mechanizmem działania.

Podobnie jak skuteczność tabletek, plastrów, także skuteczność takiego pierścienia zależy przede wszystkim od jego właściwego, zgodnego z zaleceniami stosowania. Jeżeli stosujesz się do zaleceń nie powinnaś mieć obaw przed nieplanowaną ciążą.

Aby wykluczyć ciążę warto zrobić test ciążowy, ewentualnie badanie krwi ( oznaczenie beta-HCG).