Krzywa przegroda nosowa przyczyną nieświeżego oddechu

Od kilku lat mam problem z nieświeżym oddechem i jeszcze na dodatek jestem ciągle najedzony. Nieświeży oddech, to jak pamiętam, to miałem 15 lat temu, ale tylko rano jak wstałem, a jak się najadłem to było OK. Teraz mam 41 lat i czy jem czy nie to strasznie mi śmierdzi z buzi, a jak wstanę rano to zapach jest jeszcze gorszy niż po jedzeniu. Byłem u laryngologa i dentysty i tylko laryngolog powiedział, że mam krzywą przegrodę nosową i muszę iść na zabieg. Mieszkam w Anglii i raz byłem u lekarza i mówiłem mu o nieświeżym oddechu to zapisał mi tabletki PSEUDOEPHEDRINE - GALPSEUD i te tabletki działały przez 1 miesiąc i mój oddech był OK, a teraz już one jakby nie działały, bo kupiłem je znów i brałem około 2 miesiące, ale już nie działają. Czy je biorę czy nie to zły oddech jest cały czas taki sam. Chce iść do lekarza jeszcze raz, ale teraz zapytać się o to dlaczego czuję się ciągle najedzony, ale najpierw chcę się was zapytać co sądzicie o tym.

Jeśli chodzi o to, że jestem ciągle najedzony i czuję się ciągle pełny, wieczorem jak zjem ostatni posiłek o 22, to na drugi dzień nie jestem w ogóle głodny aż do może 14:00. A kiedyś to jak rano wstałem to byłem bardzo głodny, aż brzuch miałem wklęsły, a teraz czuję, że coś jest nie tak. Jem około 6 posiłków na dzień, co 3 godziny i chodzę jeszcze na siłownię, ale nie biorę żadnych sterydów tylko teraz biorę odżywkę po siłowni. Nic mnie nie boli i nie mam żadnych wymiotów, tylko ręce mi cierpną jak za długo np. leżę na jednej stronie. Nie chudnę i nie tyję ciągle ważę tyle samo i to mam gdzieś od 5 miesięcy, krew badałem w lipcu i było ok - czy to mogą być wrzody a może rak żołądka?

Rzeczywiście nieświeży oddech może być spowodowany krzywą przegrodą nosa. Zalegający śluz w zatokach może wyzwalać właśnie nieświeży oddech. Oczywiście należałoby w takiej sytuacji (skoro ma Pan problem z sytością) wykonać jeszcze gastroskopię celem oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego czyli przełyku, żołądka, dwunastnicy. W tym badaniu można wykluczyć wszystkie patologie mogące powodować dolegliwości jakie Pan opisuje. Dobrze by było właśnie jeszcze w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem.

Najważniejsze w zwalczaniu przykrego zapachu z ust jest postawienie właściwej diagnozy co jest jego przyczyną. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest to kamień nazębny, którego usunięcie likwiduje problem. Z innych czynników należy wymienić palenie papierosów, picie alkoholu oraz niektóre potrawy (cebula, czosnek, sery), suchość jamy ustnej, zepsute zęby , chore migdałki, zatoki oraz cały szereg chorób wewnętrznych ( przewlekłe zapalenie oskrzeli, niekontrolowana cukrzyca, infekcja dróg oddechowych, wątroby lub nerek i zaburzenia trawienia, takie jak refluks i in.)
Z domowych sposobów likwidujących przykry zapach z ust polecam zieloną pietruszkę dodawaną do potraw, żucie ziaren kopru oraz picie zielonej herbaty. Natomiast z gotowych płynów do płukania j. ustnej polecam Meridol Halitosis.