Mężczyzna , 27 lat

Witam! Mam na imię Tomek i mam 28 lat. Jakieś 1,5 miesiąca temu miałem ostry skok ciśnienia 180 na 120. Zdarzyło mi się też to kolejnego dnia. Udałem się na gruntowne badanie krwi a później na wizytę do kardiologa. Okazało się, że mam wysoki cholesterol, cholesterol całkowity 242 a cholesterol LDL 178. Pani kardiolog dała mi lek na nadciśnienie i zaleciła gruntowną dietę i ruch tak aby pozbyć się cholesterolu. Tak też zrobiłem, w ciągu miesiąca cholesterol całkowity spadł mi do 226 a LDL 157. Ciśnienie też się w miarę unormowało. Niestety czuję się ogólnie źle. Mam zawroty głowy i gorzej widzę, czuję się bardzo często zmęczony i osłabiony. Czasami w nocy nie mogę zasnąć przez to, że jak już zasypiam mam dziwny zawrót głowy. Wzrok mam jak po dwóch piwach, nie do końca wyraźny. Byłem u pani okulisty i sprawdzała mi czy nie stało się tak przez mój wysoki skok ciśnienia. Stwierdziła, że wszystko jest ok. Nie wiem co mam robić. Czy jest to przez cholesterol? Czy muszę iść do neurologa? Może to są jakieś zmiany po tym jak zasłabłem jak miałem wysokie ciśnienie? Sam już nie wiem. Proszę o pomoc i radę. Dziękuję!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Pikul 81
Lek. Magdalena Pikul Stażysta/Rezydent, Rzeszów
Edytuj odpowiedź

Witam! Możliwe że przyczyną tych dolegliwości jest paradoksalnie to obniżenie ciśnienia. Ponieważ możliwe że Pana ciśnienie było podwyższone od długiego czasu (a nie nawet nie wiedział Pan o tym) i po prostu organizm "przyzwyczaił się" do takich podwyższonych wartości. Teraz kiedy ciśnienie pod wpływem leku i zmiany aktywności fizycznej obniżyło się do wartości prawidłowych organizm reaguje zawrotami głowy, zmęczeniem, osłabieniem. Po pewnym czasie jednak przyzwyczai się do niższego ciśnienia i dolegliwości ustąpią. Proszę teraz pilnować, zwłaszcza kiedy zawroty głowy są silniejsze czy ciśnienie nie jest zbyt niskie, co mogłoby sugerować że trzeba zmniejszyć dawkę leku. Podobne dolegliwości (zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie) towarzyszą właśnie podwyższonemu cholesterolowi, a u Pana choć wartości spadły to jednak nie jest to jeszcze norma, co też może być przyczyną. Proszę nadal stosować dietę, ruch, leki na nadciśnienie i zobaczyć czy samopoczucie poprawi się po jakimś czasie. Jeśli nadal będzie się Pan źle czuł trzeba będzie udać się do neurologa, bo być może te zawroty głowy mają podłoże neurologiczne. Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Kardiologia – Dziedziną kardiologii są choroby serca i układu krążenia. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Serce bije niezmordowanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat.
  • Nadciśnienie – Nadciśnienie może wystąpić samoistnie lub też być wynikiem istniejącej innej choroby. Najczęściej dotyka osób, u których wystąpiła nadwaga oraz tych, których członkowie rodziny cierpią na to schorzenie. Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, nadciśnienie wrotne lub też nadciśnienie w przebiegu ciąży, tzw.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach