Luźne stolce a możliwość występowania chorób

Mam 21 lat i od ponad roku posiadam luźne stolce (w kawałkach lub porozrywane, postrzępione) jest to moja jedyna dolegliwość. Nie posiadam bóli brzucha, krwi w stolcu. Robiłem test na krew utajoną 3x zawsze negatywny. Stolec oddaję 1-2 razy dziennie, zawsze rano po przebudzeniu (max 1h od wstania). Nie przebudzam się w nocy z potrzebą oddania stolca. Gdy się wypróżnię,nie czuję potrzeby ponownego wypróżnienia. Moje pytanie brzmi czy to na pewno nie jest nowotwór? (to mnie martwi) A bardziej IBS?

Pana objawy nie są typowe dla IBS (klasyczne objawy to naprzemienne biegunki i zatwardzenia). Luźna konsystencja stolca nie zawsze świadczy o nieprawidłowości w pracy przewodu pokarmowego - wręcz przy odpowiedniej diecie stolce powinny być lekko luźne z dużą łatwością wypróżniania - przy czym nie powinny mieć charakteru biegunkowego. Jeżeli obserwacja zmiany konsystencji stolca jest związana z dietą bogatą w błonnik pokarmowy oraz dużą ilość płynów to zapewne nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak ma Pan wrażenie, że sytuacja nie jest typowa warto się udać do gastrologa celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Konsystencja stolca w luźnych kawałkach i strzępkach (nie wodnista i lejąca) jest w porządku.
Jeśli nie ma bólu , intensywnych skurczów jelita, lejącego kału, pieczenia, wzdęć i innych objawów anormalnych to nie jest to nieprawidłowe.