Na co wskazują te wyniki badań krwi u 36-latka?

Witam, zrobiłem morfologię i trzy parametry są nieznacznie podwyższone , te parametry to MCV , MCH , RDW-SD. Czym może być spowodowane,że te parametry są podwyższone ,niewiele ale jednak. Co zrobić by wróciły do normy .
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dziękuję za zadane pytanie.

Nieznacznie podwyższone wartości MCV, MCH oraz RDW-SD mogą mieć różne przyczyny. MCV (średnia objętość czerwonej krwinki) i MCH (średnia zawartość hemoglobiny w czerwonej krwince) są parametrami, które mogą wskazywać na anemię, szczególnie gdy są podwyższone. RDW-SD (rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek), gdy jest podwyższone, może sugerować nierównomierność w rozmiarach tych komórek, co również może być związane z różnymi rodzajami anemii.

Nieznaczne podwyższenie powyższych parametrów może wskazywać na początkową fazę anemii lub niedobory witamin, takich jak witamina B12 lub kwas foliowy, ale może być również efektem innych, mniej typowych przyczyn. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę całościowy obraz kliniczny oraz inne objawy, które Pan doświadcza.

W tej sytuacji, proponowałabym wykonanie dodatkowych badań, które mogą pomóc w dalszej diagnostyce i ustaleniu przyczyny tych nieznacznych odchyleń. Badania te mogą obejmować oznaczenie poziomu witaminy B12, kwasu foliowego, a także dalszą diagnostykę w kierunku oceny funkcji wątroby, nerek oraz badań na obecność stanów zapalnych (na przykład poprzez oznaczenie CRP)​. Warto również zwrócić uwagę na inne współistniejące objawy, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny. Proponuję udać się do lekarza pierwszego kontaktu i z nim dokładnie omówić dalszą diagnostykę.

Proponuję również zajrzeć do artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/mcv

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej

https://portal.abczdrowie.pl/rdw-morfologia-co-to-za-wskaznik-normy-nieprawidlowosci

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne i że niedługo Pana stan zdrowia ulegnie poprawie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.