Czerwona plama na kolanie - czy to oznaka boreliozy?

Od 3 dni na kolanie mam ślad po ukąszeniu, zresztą jest jeszcze kilka ukąszeń na moich nogach, lecz to jedno zwróciło moją uwage. Pojawiła się czerwona plama, dzisiaj ma średnicę 4 cm, a jeszcze wczoraj była 2 razy mniejsza. Boli trochę jak gdyby był to siniak. Nie miałam w tym miejscu kleszcza, w tym roku chyba jeszcze żaden kleszcz mnie nie dopadł! Czy to może być borelioza?

Jeśli nie było kleszcza to nie ma boreliozy. Wiele owadów mogło Panią ugryźć, a powiększający się rumień jest typowym odczynem po ukąszeniu. Jeśli po tygodniu nie będzie znikał, należy udać się do lekarza chorób zakaźnych.