Nadmierna masturbacja nastolatka w okresie dojrzewania

Witam, mam 14 lat. Masturbuję się od 12 roku życia. Między 12-13 rokiem życia masturbowałem się rzadko, prawie "okazyjnie". Ze zdjęciami erotycznymi i porno nie miałem problemu. Zdarzyło mi się w poprzednim roku oglądnąć film porno, po czym czułem się gorzej. Nagłe przyjście gorąca, bicie serca - mocne. W wieku 14 lat teraz (1 klasa gimnazjum) zacząłem się masturbować i oglądać filmy porno. Staram się z tym walczyć do dnia dzisiejszego. Masturbuję się co 3 dni poprzedzając to filmem porno. Jestem nie skupiony. Czasami coś zapomnę. czy to spowodowane masturbacją, czy moim roztargnieniem? Mam tego dosyć. Poprosiłem mamę o zabranie mi sprzętu, włączyłem ograniczenia na komórce i na komputerze. Sprzęt zabrany, telefon zabezpieczony, ale komputer nie do końca. Mam programy ograniczające internet. Sam je tam zainstalowałem. (Tak samo jest z telefonem). Chcę z tym zerwać, ale nie potrafię. Brak mi silnej woli. Ponoć sport jest dobry na ten problem. Być może. Staram się być aktywnym każdego dnia. Wychodzę do miasta, rozmawiam, zajmuję się czymś. Robię to zazwyczaj wieczorem w nocy po obejrzeniu filmu porno. Czy jestem uzależniony? Co może mi Pani poradzić? Czy w przyszłości mogę mieć problemy związane z tym fantem (niepłodność)? Czy mogę być spowolniony. (Cały czas o tym myślę - jak z tego wyjść?) Oczywiście fantazje erotyczne są normalne w tym wieku?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Jesteś w wieku dojrzewania, dlatego Twój popęd seksualny wzrasta. Masturbacja jest natomiast naturalnym sposobem rozładowania napięcia seksualnego. Bardzo wątpię, by Twoje gorsze samopoczucie, przyspieszone bicie serca, uczucie gorąca było „skutkiem ubocznym” masturbacji. Zawroty głowy, duszności, omdlenia, słaba koncentracja uwagi i roztargnienie wynikają u nastolatków najczęściej z tego, że ich cały organizm, w tym mózg, intensywnie się rozwija. Nie ma to nic wspólnego z faktem, czy ktoś się masturbuje, czy nie. Na podstawie Twojego listu można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że Twój rozwój psychoseksualny przebiega prawidłowo. Większość chłopców w Twoim wieku fascynuje się sferą seksualną, np. oglądając filmy i pisma pornograficzne, onanizując się, fantazjując o seksie. Oczywiście, by odpędzić myśli o seksie od siebie, można spróbować uprawiać jakiś sport, np. biegi lub pływanie. Myślę jednak, że nie ma podstaw, by podejrzewać u Ciebie uzależnienie od seksu czy masturbacji. Masturbacja nie jest też w żaden sposób niebezpieczna i absolutnie nie prowadzi do niepłodności. To są mity! Masturbacja jest najczęstszym sposobem rozładowania napięcia seksualnego u nastolatków i jest całkowicie bezpieczna! Możesz być spokojny. Więcej na ten temat możesz przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/masturbacja http://portal.abczdrowie.pl/czy-masturbacja-moze-zle-wplywac-na-potencje http://portal.abczdrowie.pl/masturbacja-mezczyzn http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-seksu http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-masturbacji Pozdrawiam!