Nadużywanie alkoholu a problemy rodzinne

Mój ojciec (45 lat) nie pracuje nie chce podjąć pracy .Właściwie to założył zakład szewski lecz to już przeżytek nie ma klientów a co za tym idzie także pieniędzy.Pracy gdzieś indziej nie chce podjąć zawsze znajdzie się wymówka a bo to za stary itp .Tłumaczymy mu że 45 lat to jest jeszcze w stanie pracować bo nawet musi lecz robi cały czas awantury nadużywa alkoholu dom jest w stanie agonalnym do remontu nic z tym nie robi nikt na niego nie ma wpływu. Proszę o poradę co robić ???

Witam serdecznie,
ma Pan dużo racji w tym, że osoba w wieku 45 lat może znaleźć zatrudnienie, jeśli oczywiście podejdzie do tego tematu w odpowiedni sposób. Jednak w opisanej przez Pana sytuacji pańskiego taty wynika, że być może trudno jest mu odnaleźć się w aktualnej sytuacji, stąd też poszukuje formy „odstresowania się” w alkoholu. Niestety nie jest to żadne wytłumaczenie. Trudno jest mi w tym momencie stawiać hipotezę, co może być tego przyczyną, widać jednak, że Pana tato starał się poszukiwać środków na utrzymanie- założył zakład szewski. Być może brakuje mu bardziej trafnego pomysłu na siebie, niż samej motywacji. Proszę spróbować pokierować tatę do doradcy zawodowego, który mógłby zdiagnozować mocne strony taty, stworzyć profesjonalne Cv i pomóc odnaleźć się na obecnym rynku pracy.

Uzależnienie od alkoholu warto leczyć w specjalistycznych ośrodkach. Zachęcam także Pana (Państwa) do zgłoszenia się do Ośrodka Terapii Uzależnień- są tam grupy wsparcia i terapia dla rodzin osób uzależnionych i współuzależnionych. Otrzymają Państwo wsparcie i edukacje w obszarze motywowania ojca do podjęcia leczenia, stawiania granice i oddawania odpowiedzialności za picie alkoholikowi.