Nerwica lękowa a nieśmiałość

Z natury jestem nieśmiały wobec ludzi. Nie pasuje mi to. Od kilku lat staram się to zmienić poprzez stawianie sobie wyzwań, radzenia sobie w kłopotliwych sytuacjach, robię to żeby pokonać swoją nieśmiałość. Efekty są zadowalające i dobrze mi z tą zmianą. Zastanawiam się jednak czy takie zmienianie osoby nie obija się negatywnie - mam nerwicę lękową.

Wydaje się Pan, pomimo doświadczanych lęków, osobą bardzo odważną i dojrzale radzi sobie Pan z trudnościami. W moim przeświadczeniu sposób, w jaki wpływa Pan na swoje życie rozwija Pana i raczej będzie skutkować również w lepszym radzeniu sobie z objawami nerwicy. Mechanizmy zachowań nieśmiałych oraz zaburzeń lękowych są ze sobą powiązane, więc radzenie sobie z jednym, będzie wspierać radzenie sobie z drugim. W przypadku, gdyby Pana próby nie były dostatecznie satysfakcjonujące, zachęcam do kilku spotkań z psychoterapeutą.

Witam. Bardzo dobrze Pan robi, super, że sa efekty. A takie myślenie, że to negatywnie miałoby wpływać podejrzewam, ze wynika z Pana nerwicy aby siać sobie niepokój.
Magdalena Brabec