Nie mam silnej woli: jaka dieta byłaby odpowiednia dla nastolatki w wieku 13 lat?

Mam 13 lat. Ważę 60 kg przy wzroście 164 cm. Moja wymarzona waga to 50 kg. Chciałabym do wakacji schudnąć. Szczególnie z brzucha, ud i twarzy. Wiem, że moja waga jest odpowiednia, lecz zauważyłam, że na twarzy pojawiła mi się tak zwana druga broda. Chcę się jej pozbyć. Na brzuchu i udach od pewnego czasu zauważyłam rozstępy. Mama ciągle mi powtarza bym się nie przejmowała, gdyż to od szybkiego wzrostu, lecz wiem, że inni mówią, że to od mojej "nadwagi" (mówię tu o koleżankach). Nie choruję na nic, ani nie zażywam leków. Aktywność fizyczna u mnie co dzień jest taka sama, a wygląda tak - 15 min marszu - powrót ze szkoły, 1 h na rolkach, deskorolce lub rowerze i niestety to wszytko, gdyż czas mi nie pozwala na więcej. Moja dieta z 1 dnia : śniadanie - brak, 2 śniadanie - tymbark, obiad - najczęściej ziemniaki sałatka i jakieś mięso (ogólnie najmniej jem ziemniaków a najwięcej sałatki), później jakaś przekąska typu batonik, lizak itp., kolacja - kanapki lub słodka bułka z herbatą i do wieczora jem słodycze. Odchudzałam się wiele razy. Od 10 roku życia mam problemy z figurą. Ciągle przysięgam sobie, że od jutra dieta, niestety bez efektów. Najdłużej wytrzymałam przez miesiąc. Schudłam 5 kg, lecz później przytyłam. Wiem, że moja dieta powinna wyglądać inaczej, lecz sama nie umiem jej zmienić. Do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu. Wiem, że mogę zmienić swój tryb życia i schudnąć tak, by nie wstydzić się swojej figury na basenie, plaży itp. Bardzo proszę was o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,38 i znajduje się między 75 a 90 percentylem, oznacza to, że nie masz nadwagi. Zakres między 75-90 percentylem często nazywany jest "tendecją do nadwagi", dlatego powinnaś zadbać o swój sposób żywienia i wnieść kilka zmian.

Bardzo niedobrze, że nie spożywasz śniadania i II śniadania. Są to najważniejsze posiłki w ciągu dnia, szczególnie dla dzieci, które uczęszczają do szkoły i podejmują wysiłek umysłowy i fizyczny. Śniadanie nastraja poziom glukozy we krwi na cały dzień, dzięki temu łatwiej jest się uczyć, zapamiętywać, koncentrować.
Powinnaś zmienić swoje przyzwyczajenia i codziennie spożywać śniadanie, II śniadanie, obiad i kolację. Dodatkowo można dołączyć podwieczorek - lecz złożony z owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, mleka i jego przetworów bez cukru i słodkich dodatków.
Unikaj słodyczy, żywności typu fast-food, cukru, słonych przekąsek, chipsów, paluszków, słodkich gazowanych napojów, potraw tłustych i smażonych (kotlety).
Postaraj się spożywać na obiad więcej produktów pełnoziarnistych (zamiast ziemniaków) - grubych kasz, pełnoziarnistych makaronów, ryżu.
Wybieraj chude mięso i wędliny, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce. Swoją dietę wzbogać w mleko i jego przetwory - kefiry, maślanki, jogurty.

Pozdrawiam