Niedowaga - jaka dieta na zwiększenie masy?

Witam. Moim problemem są zbyt chude nogi. Czy może być takie prawdopodobieństwo, że to jest jakieś dziedziczne i nic z tym nie mogę zrobić? Poza tym mam chyba niedowagę ważę -  53kg przy wzroście 174 cm, mam 18 lat. Już naprawdę nie wiem, co robić. Szukam pomocy wszędzie, może tutaj ktoś mi pomoże. Mimo że jem 5 posiłków dziennie i zazwyczaj ostatni przed samym snem, czyli tak koło 23... Codziennie jem różnego rodzaju potrawy na mleku, ale też nie widać oszołamiających efektów. Jeśli już tyję, to wszystko wchodzi mi w biodra i pupę, no i w brzuch, a nogi nadal są jak wykałaczki... Wiem, że nie przytyję w ciągu kilku tygodni, ale za pół roku znowu są wakacje i nie chcę znów wstydzić się, jak co roku, pokazać się w spódnicy... Proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
18 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI wskazuje na niedowagę. Przybranie na wadze jest u niektórych znacznie trudniejsze niż zrzucenie zbędnych kilogramów. Chude nogi mogą być dziedziczne, ale to nie znaczy, że nie możesz nic z tym robić. Przede wszystkim jednak nie powinnaś mieć kompleksów - wiele dziewczyn chciałoby być na Twoim miejscu!

W Twoim przypadku przede wszystkim zalecam odpowiednią dietę.

Zachęcam też do aktywności fizycznej, a konkretnie ćwiczeń siłowych, które zwiększą Twoją masę mięśniową (nie oznacza to, że będziesz wyglądać jak kulturysta). Proponuję udać się na siłownię czy do fitness klubu, gdzie wykwalifikowany trener podpowie, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze. Dodatkowo ćwiczenia pozwolą na wymodelowanie sylwetki, aby była proporcjonalna.

Twoja dieta powinna być bogata w produkty mleczne półtłuste (sery, mleko, maślanka, kefir, jogurt) oraz tłuszcz zwierzęcy (głównie tłuste ryby i mięso drobiowe, wieprzowe) i roślinny. Spożywaj również koktajle mleczno-owocowe, np. mleko z dodatkiem banana, gorzkiej czekolady i płatków migdałowych. Orzechy i pestki są również zdrowym źródłem tłuszczu i białka. Także nasiona warzyw strączkowych, takie jak fasola, bób, groch, soja, soczewica czy cieciorka są bardzo polecane przy zwiększeniu masy ciała. Prócz błonnika, witamin i składników mineralnych zwierają duże ilości białka i tłuszczu roślinnego

Pamiętaj jednak, że nie powinnaś spożywać produktów typu fast food, mimo iż mają dużo kalorii, to zwierają szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans.

Pozdrawiam.