Niejednorodne płaty tarczycy u 25-latki

Witam jestem kobietą 25 lat robilam usg tarczycy : oba platy niejednorodne echogenicznie. Plat prawy13,9x11,1x34,2. Plat lewy12,6x13,8x35,5 ciesn 2,7 patologicznych wezlow nie stwierdzono TSH 3gen 7,22 anty tpo 214 po roku leczenia biore tabletki letrox75 tsh spadlo do 1 natomiast anty tpo wzroslo do 600 staram sie o dziecko od 2 lat czy to moze miec wpływ na zajscie w ciaze oraz jak leczyc anty tpo mój lekarz nic mi nie mówi czy powinam wykonac jakies dodatkowe badania ?

Dzień dobry,

Zalecane TSH dla kobiet planujących ciążę wynosi < 2,5 (optymalnie 1-1,5). Wysokie miano przeciwciał może zwiększać ryzyko niepowodzeń jeśli chodzi o zajście w ciążę, jak również zwiększać ryzyko poronień. Jako takiego wysokiego miana przeciwciał antyTPO nie leczy się. Podawanie sterydów, które kiedyś stosowano może nieść ze sobą więcej działań niepożądanych, niż "pożytku". Jest wiele czynników, które wpływają na wzrost miana przeciwciał. Niektóre z nich nie są naukowo potwierdzone. Są "nieduże" prace potwierdzające korzystny wpływ selenu i witaminy D 3 na ich poziom, ale należy uważać, aby z kolei nie przedawkować, a więc proszę dalsze postępowanie ustalić ze swoim lekarzem. Stres oczywiście nie jest wskazany, bo może zwiększać miano przeciwciał, ale jak wiemy bardzo trudno go z życia codziennego wyeliminować. Co do odpowiedniej diety w niedoczynności tarczycy, to zdania są podzielone. Osobiście uważam, że ma ona znaczenie w niektórych przypadkach, szczególnie u osób mających skłonność do alergii pokarmowych.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz