Nieregularne miesiączki, liczne pęcherzyki na jajnikach, hirsutyzm i trądzik

Mam 20 lat, praktycznie od zawsze mam nieregularne cykle miesiączkowe >30 dni. Wykonałam wszystkie możliwe(chyba) badania endykronologiczne i wszystkie wyniki są w normie m.in. Hormon luteinizujazy, folikulotropowy, prolaktyna, estradiol, testosteron, h.tarczycy, prolaktyna(test z metoklopramidem), OGTT. Badania byly powtarzane z podobnym rezultatem. Na jajnikach mam liczne pęcherzyki, dodatkowo hirsutyzm, trądzik, czasami odczuwam dosc silny ból w lewym jajniku. Co powinnam zrobic?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Nieregularne miesiączki, hirsutyzm, trądzik oraz obraz torbielowatych jajników w usg sugerują występowanie zespołu policystycznych jajników (PCOS). W zespole policystycznych jajników wyniki badań fsh, lh, prolaktyny, androgenów (w tym testosteronu), estradiolu, hormonów tarczycy, insuliny, ogtt mogą być nieprawidłowe, ale nie muszą. Zalecam Pani konsultację u lekarza ginekologa, który zaleci właściwe postępowanie i zaproponuje odpowiednie leczenie.