Nieśmiałość przy partnerze

Dziekuje Pani.Mysle,ze za malo rozmawiamy.Nie wiem dlaczego ,ale jest to pierwszy partner przy ,ktorym zachowuje sie inaczej niz zazwyczaj.Nie jestem az tak smiala jak kiedys.Moze to kompleksy ,moze sfera psychiczna.Dodam iz lecze sie na depresje.Moze to ma zwiazek.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Z tego, co zrozumiałam , już wcześniej pisała Pani w sprawie swojego problemu i otrzymała odpowiedź. Wspomniała Pani, że jest nieśmiała w obecności swojego chłopaka, że nie zachowuje się Pani naturalnie, spontanicznie, że brakuje Pani pewności siebie. Przyczyn może być wiele, również te wspomniane przez Panią – kompleksy, problemy emocjonalne, brak rozmowy z chłopakiem, może obawa przed odkryciem się, obawa przed byciem wyśmianą, niezrozumianą przez partnera. Na pewno duży wpływ na Wasze relacje ma depresja, na którą Pani choruje. Z jednej strony chciałaby Pani zapewne bliskości, ciepła, uczucia, a z drugiej strony może się Pani obawiać bycia odtrąconą. Proszę pamiętać, że depresji często towarzyszy zaniżona samoocena, zbytni samokrytycyzm, pesymizm i asekuranctwo. Być może jest w Pani wiele lęków, które uniemożliwiają Pani bycie naturalną i swobodne zachowywanie się przy partnerze. Proszę jednak nie zakładać masek i nie próbować grać kogoś innego, kim Pani nie jest. Zachęcam z całego serca do szczerości i autentyzmu, no i oczywiście do rozmów z partnerem. ;)
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
porozumienie w związku jest bardzo ważnym elementem budowania relacji i stabilizowania jej. Trudno je osiągnąć bez dialogu między partnerami. Jeśli w Pani odczuciu jest za mało rozmowy między wami to prawdopodobnie tak po prostu jest. Warto rozważyć zmianę tej sytuacji. Pyta Pani czy depresja może mieć na to jakiś wpływ - owszem, ale w żaden sposób nie przesądza sprawy. Przyjmowanie leków na depresję powinno stabilizować Pani nastrój, a polepszenie komunikacji między wami może tylko pozytywnie wpłynąć na Pani stan zdrowia. Pozdrawiam.