O czym świadczy zmienny wygląd stolca?

Dzień dobry mam taki problem . 2 lata temu miałem robiona gastroskopię oraz kolonoskopię wszystkie wyniki wyszły dobre żadnych zmian . Od kiedy pamietam bardzo często się wyprozniam od 2 do 5 razy dziennie oraz od dłuższego czasu mam biegunki biorę probiotyki i od tygodnia jest lepiej ale zauważyłem ze moje stolce stały się raz cienkie a raz tasiemkowate dosłownie bardzo płaskie na kilka mm oraz szerokie . Czasami tez robię normalny stolec bez żadnych odchyleń . Czy powinienem się martwić i powtórzyć kolonoskopię ? Czy przez 2 lata mogło się coś zmienić ? Jelito podczas badania było wolne od zmian oraz polipów . Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli martwi Pana wygląd stolca oraz powtarzające się biegunki, to proszę udać się na konsultację do gastroenterologa. Lekarz zdecyduje, czy powinien Pan powtórzyć wykonanie badania kolonoskopowego.

Generalnie, jeśli podczas kolonoskopii nie stwierdzi się żadnych patologicznych zmian, to kontrolna kolonoskopia powinna być wykonana dopiero po 10 latach. Jeśli pacjent jest obciążony genetycznie lub w międzyczasie dojdzie do nasilenia dolegliwości, to lekarz może zadecydować o wcześniejszym wykonaniu badania.

Więcej na temat tego badania przeczytać można w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia.

Odpowiedź naszego eksperta na podobne do Pana pytanie umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-trzeba-wykonywac-kolonoskopie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.