Obecnie ważę 51 kg. Dlaczego wciąż nie mam miesiączki?

Mam 21 lat. Dwa lata temu zaczęłam się intensywnie odchudzać. Schudłam około 10 kg. Ważyłam 40 kg przy wzroście 157 cm. Zdiagnozowano mi anoreksję. Po paru nieudanych seansach psychoterapii, postanowiłam sama wziąć się za siebie i dłużej nie rujnować sobie życia. Obecnie ważę 51 kg. W wyniku choroby oczywiście zanikła mi miesiączka. Jakiś rok temu byłam z tym problemem u ginekologa, wtedy jeszcze byłam w zaawansowanym stadium anoreksji. Ginekolog przepisał mi najpierw tabletki hormonalne, które nie poskutkowały, a następnie tabletki antykoncepcyjne, po których okres wrócił, ale gdy tylko przestałam je brać, znowu przestałam miesiączkować.

Teraz gdy czuję się już zdrowa i na nowo polubiłam jedzenie, strasznie martwi mnie, że dalej nie mam miesiączki. Nie chcę znów faszerować się tabletkami antykoncepcyjnymi, bo wydaję mi się że one „sztucznie” wywołują miesiączkę. Co mam robić? Czy miesiączka sama wróci?

Witam serdecznie,

Twoja aktualna masa ciała jest faktycznie prawidłowa.
Powrót miesiączki występuje zazwyczaj przy wadze ok. 50 kg, zdarza się jednak, że prawidłowe cykle pojawiają się dopiero po kilku miesiącach. W tej sytuacji należałoby również wykluczyć inne przyczyny braku miesiączki poza anoreksją.
Wywoływanie miesiączki ma m.in. na celu ochronę przed niekorzystnym wpływem niedoboru estrogenów na kości.

Z pozdrowieniami