Ogniska hiperintensywne w wyniku badania MRI

Podczas badania MRI głowy wykryto ogniska hiperintensywne, które wg neurologów nie odpowiadają zmianom demielinizacyjnym SM. Potwierdzają to wg. lekarzy morfologia zmian w głowie, dobre badania PMR, brak prążków, brak objawów, stabilność zmian w kilku badaniach MRI. Jedną z hipotez powstania zmian jest jakaś infekcja. Kilka lat temu zauważyłem powiększone węzły chłonne pachowe, odczynowe. Czy jest jakaś choroba infekcyjna, która może być wspólnym mianownikiem dla tych węzłów i zmian w głowie?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by powiększone węzły chłonne pachowe miały związek ze zmianami w mózgowiu. Teoretycznie np. większość chorób zakaźnych może dawać jako powikłanie neuroinfekcje.