Otyłość brzuszna u 53-latki

Witam ,mam 53 lata jestem po menopauzie i doswiera mi otyłość brzuszna ,proszę pomóżcie .

Witam!

Aby pozbyć się otyłości brzusznej konieczne jest połączenie dwóch elementów- diety i ćwiczeń. W ramach odpowiedzi na to pytanie jestem w stanie udzielić ogólnych wskazówek.

DIETA
Zaleca się jedzenie 5 posiłków dziennie, a jeśli to niemożliwe minimalnie 4. Posiłki należy spożywać regularnie, najlepiej co 2,5 godziny. Śniadanie najlepiej spożyć w ciągu godziny od przebudzenia, a posiłek ostatni najpóźniej 2 godziny przed snem. Bardzo istotne jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów- 2 litry dziennie co wspomoże odchudzanie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Polecam też rezygnację z cukru, słodzików do herbaty czy kawy. Ewentualnie jeżeli picie niesłodzonej kawy/ herbaty jest niemożliwe polecam stosowanie ksylitolu, czyli cukru brzozowego. Dodatkowo warto wyeliminować z diety soki i słodkie napoje oraz kolorowe napoje gazowane. Zachęcam do picia soków domowej roboty, jednodniowych, przecierowych. Należy ograniczyć też stosowanie soli. Bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Warto wyeliminować produkty wysoko przetworzone oraz fast food.

SPORT
Polecam regularny wysiłek fizyczny- 3x w tygodniu 45 minut. Warto pamiętać, że wysiłek ma sprawiać przyjemność, a nie być męczarnią. Polecam praktykę jogi! A szczególnie praktykę ashtanga yoga (joga dynamiczna). Osobiście praktykuję ją od 8 lat, na własne oczy widzę kobiety w okresie menopauzalnym, które dzięki ćwiczeniom zrzucają zbędne kilogramy. Warto rozważyć też wyjście na basen, marsz, nordic walking, slow jogging (bardzo wolny bieg). Wyżej opisane ćwiczenia nie będą dla Pani bardzo męczące, a pomogą w odchudzaniu.

Samodzielne odchudzanie bywa trudne, dietetyk jest w stanie zbilansować dietę indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz na bieżąco mobilizować do pracy. Sugerowałabym skorzystanie z usług wykwalifikowanego dietetyka, gdyż otyłość brzuszna wpływa niekorzystnie na zdrowie np może doprowadzić do cukrzycy II.

Alicja Skubis