Paraliż senny: gdzie szukać przyczyn?

Witam. Mam 22 lata i mam pewien problem, który staje się coraz bardziej uciążliwy. Po raz trzeci dostałam w nocy paraliżu sennego, w momencie kiedy zasypiałam - nie mogłam się ruszać, próbowałam krzyczeć, ale nikt by raczej tego nie usłyszał, do tego jeszcze widziałam cienie postaci, tak jakby się poruszały po pokoju. Za trzecim razem było tylko gorzej. Byłam bardziej świadoma, że ponownie mnie to dopada - przyspieszone bicie serca, bezwład ciała. Tym razem próbowałam kontrolować sytuację, chowałam głowę, żeby nie widzieć co się dzieje dookoła. Jednak gdy się podniosłam, oczywiście dalej wydawało mi się, że trwam we śnie, zobaczyłam postać (była bardzo wyraźna) siedzącą na łóżku, tuż obok mnie, którą wyganiałam. Potem jeszcze przez chwilę nie mogłam się ruszać i wybudziłam się.

Te sytuacje stają sie coraz bardziej uciążliwe i nie dają mi spokoju. Wydarzyło się to w ciągu 4 miesięcy 3 razy. Pracuję raczej w godzinach nocnych, od 22 do 7 rano, więc rzadko sypiam w nocy. Zdarzają się też sytuacje, że nie kontroluję ataku snu. Potafię przysnąć w autobusie, tramwaju. Jakbym mogła, to bym spała i spała. Bardzo cieżko jest mi wybudzić się ze snu, potrafię wstawać nawet do 2 godzin. Nie wiem czy jest to spowodowane moim trybem życia, czy gdzieś indziej leżą przyczyny? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

W Twoim przypadku należałoby wykluczyć możliwiość występowania narkolepsji.

Do typowych objawów narkolepsji należą:

- nadmierna senność w ciągu dnia,
- omamy hypnagogiczne (halucynacje na pograniczu snu i jawy),
- katapleksja (nagła utrata napięcia mięśniowego, często pod wpływem emocji),
- paraliż przysenny.

Dość rzadko jednak zdarza się, aby występowały wszystkie objawy. U większości pacjentów występują tylko 2-3 objawy z wymienionych powyżej.  Rozpoznanie jest bardziej prawdopodobne, jeśli oprócz nadmiernej senności występuje katapleksja (występuje on jednak u ok. 60-70% chorych). Ponadto zdarza się, że na początku występują jedynie objawy nadmiernej senności, zaś pozostałe - dołączają się po kilku, a nawet kilkunastu latach.

W przypadku podejrzenia narkolepsji bez katapleksji zaleca się przeprowadzenie badań snu, który wykazuje charakterystyczne cechy pozwalające na postawienie adekwatnej diagnozy (badanie polisomnograficzne (PSG) oraz test wielokrotnej latencji snu (MSLT).

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Snu, Bezdechu Sennego i Chorób Układu Oddechowego

Ul. Mazowiecka 6/8
92-216 Łódź
Tel. (042) 6177777
www.usk4.umed.lodz.pl/index.html

Ośrodek Leczenia Specjalistycznego Szpital Nowowiejski
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Nowowiejska 27
00-665 Warszawa
Telefon: 022-8252031
www.szpitalnowowiejski.pl

Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii
Poradnia Zaburzeń Snu

Al. Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Tel. 022/4582-761
Fax 022/4582-817
www. sen-instytut.pl

Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Grunwaldzka 68
80-244 Gdańsk
Tel. +48 (058) 3446049
www.lekarze-specjalisci.pl/stronadom.html

Szpital Dębinki
Poradnia Zaburzeń Snu

ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
Tel. (058) 3492000

Z pozdrowieniami.