Brak snu czy też poważniejszy problem?

Witam. Jestem kobietą, mam 21 lat. Od kiedy pamiętam miałam pewne problemy związane ze snem, jednak ostatnio stały się one bardziej niepokojące. W przeszłości największym zmartwieniem były trudności z zasypianiem w nocy, częstym budzeniem się i trudnościami z ponownym zaśnięciem, problemy ze wstawaniem rano. Zawsze czułam się bardziej aktywna w nocy, jeśli plan dnia na to pozwalał, na przykład w czasie wakacji, chętnie chodziłam spać około 3 lub 4 nad ranem. Wymienione problemy nadal się nie rozwiązały, jednak przywykłam myśleć o nich jako moich przyzwyczajeniach i tłumaczyć je modnym ostatnio podziałem ludzi na 'skowronki' i 'sowy'. Ostatnio sytuacja pogorszyła się. Od około półtora roku, w sposób nasilający się, zdarza mi się zasypiać w nieodpowiednich sytuacjach.

Witam serdecznie,

Do typowych objawów narkolepsji należą:

- nadmierna senność w ciągu dnia
- omamy hypnagogiczne
- katapleksja (nagła utrata napięcia mięśniowego, często pod wpływem emocji)
- paraliż przysenny

Dość rzadko jednak zdarza się, aby występowały wszystkie objawy. U większości pacjentów występują tylko 2-3 objawy z wymienionych powyżej.  Rozpoznanie jest bardziej prawdopodobne, jeśli oprócz nadmiernej senności występuje katapleksja (występuje on jednak u ok. 60-70% chorych). Ponadto zdarza się, że na początku występują jedynie objawy nadmiernej senności, zaś pozostałe- dołączają się po kilku, a nawet- kilkunastu latach.

W przypadku podejrzenia narkolepsji bez katapleksji zaleca się przeprowadzenie badań snu, który wykazuje charakterystyczne cechy pozwalające na postawienie adekwatnej diagnozy (badanie polisomnograficzne (PSG) oraz test wielokrotnej latencji snu (MSLT).

Nadmierna senność w ciągu dnia jest dość często zgłaszaną dolegliwością. Najczęstszymi przyczynami są niedobór snu lub nieprawidłowa higiena snu. Hipersomnia moze byc jednak spowodowana pierwotnymi zaburzeniami snu (np.:narkolepsja, zespół niespokojnych nóg) oraz zaburzeniami snu wtórnymi do zaburzeń somatycznych i psychicznych oraz spowodowanych przyjmowaniem leków i substancji psychoaktywnych.

Polecam Pani konsultację w poradni leczenia zaburzeń snu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Snu, Bezdechu Sennego i Chorób Układu Oddechowego

Ul. Mazowiecka 6/8
92-216 Łódź
Tel. (042) 6177777
http://usk4.umed.lodz.pl/index.html

Ośrodek Leczenia Specjalistycznego Szpital Nowowiejski
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Nowowiejska 27
00-665 Warszawa
Telefon:022-8252031
http://www.szpitalnowowiejski.pl

Lekarska Specjalistyczna spółdzielnia Pracy
Poradnia leczenia zaburzeń snu

ul. Grunwaldzka 68
80-244 Gdańsk
Tel. +48 (058) 3446049
http://www.lekarze-specjalisci.pl/stronadom.html

Szpital Dębinki
Poradnia Zaburzeń Snu

ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
Tel. (058) 3492000

Z pozdrowieniami