Plamienia po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i wyniki badań hormonalnych

Witam mam 23lata.Lutego tego roku po zaprz. brania tabletek antykoncepcyjnych mam plamienia.Ostatnią normalną miesiączkę miałam w lutym . plamienia mam co 14 , 21 i więcej dni .plamienie miałam 4 września a badanie 17września ;PROGESTERON 0,67 ng/ml TSH 3 . 2,480 mlU/l PROLAKTYNA 180mlU/l ESTRADIOL 98,71pg/ml FSH 6,3mlU/ml LH 17,2mUL/ kolejne plamienie miałam27.09.proszęo podanie normy prolaktyny w mlU/l

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Różne źródła podają różne dane, jednak wszystkie normy oscylują w przedziale 15-25 ng/ml. Przelicznik jest taki (na pewno) że 1 ng/ml = 20 mIU/l czyli Pani wynik to 9 ng/ml. W tej sytuacji w zależności od dokładnej fazy cyklu wynik ten może być prawidłowy lub zaniżony ( dla fazy lutealnej) Obniżone stężenie obserwuje się w niewydolności przysadki.